Bus

i

Autor: Marie Sjödin / CC0 / pixabay.com

Zachodniopomorskie: Miliony na lokalny transport. Połączenia autobusowe z dofinansowaniem

2021-02-10 12:23

Kolejne zachodniopomorskie gminy otrzymały rządowe dofinansowanie na obsługę 25 lokalnych połączeń autobusowych w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

- W pierwszym naborze zakończonym w listopadzie 2020 r., samorządy uzyskały 7 mln 984 tys. zł – powiedział zachodniopomorski wojewoda Zbigniew Bogucki. Jak dodał: - W drugim naborze, styczniowym, samorządy złożyły wnioski na łączną kwotę w wysokości 2,3 mln zł.

W drugim naborze na 2021 r. złożono 10 wniosków o objęcie dopłatą. Środki z Funduszu autobusowego zostaną przeznaczone na obsługę 25 linii komunikacyjnych. Wsparcie otrzyma powiat Sławieński, a także gminy: Goleniów, Widuchowa, Suchań, Kalisz Pomorski, Dolice, Stara Dąbrowa, Warnice, Wałcz i Marianowo.

Zobacz też: Mieszkańcy Gryfina odetchną z ulgą. Kto zbuduje obwodnicę miasta?

Na dofinansowanie zadań własnych organizatorów w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w 2021 r. na Pomorzu Zachodnim wojewoda ma do dyspozycji 47,6 mln zł.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych pozwala na dofinansowanie przywrócenia lokalnych połączeń autobusowych lub utworzenie nowych. Dzięki temu mieszkańcy przede wszystkim z mniejszych miejscowości będą mogli dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury.

- Warunki rządowego dofinansowania są bardzo korzystne – ocenił Bogucki. - To 3 zł dopłaty do każdego wozokilometra publicznej linii autobusowej. Mamy do wykorzystania jeszcze sporą pulę środków, więc z pewnością będziemy ogłaszać kolejne nabory. Już teraz zachęcam samorządy do analizy siatki połączeń autobusowych na terenie swoich gmin i powiatów i składanie wniosków o dofinansowanie w kolejnych naborach – dodał wojewoda.

Źródło: PAP

Zobacz też: Szczecin: Ojciec wszedł z dwójką DZIECI na zamarznięte jezioro. Nagle lód się ZAŁAMAŁ!

QUIZ. Znasz te polskie autobusy?

Pytanie 1 z 11
Marka Autosan ma siedzibę w:
Zima w Szczecinie. "Ale urwał!", czyli najsłynniejsza górka w Polsce zasypana śniegiem
Nasi Partnerzy polecają