Elektrownia Dolna Odra

i

Autor: Jan Michałowski / CC 2.0 / wikipedia.org Elektrownia Dolna Odra

Zachodniopomorskie: Decyzja środowiskowa dla gazociągu przyłączeniowego do elektrowni Dolna Odra

2021-01-18 14:33

Gaz-System otrzymał decyzję środowiskową dla gazociągu przyłączeniowego do Elektrowni Dolna Odra - poinformowała w poniedziałek spółka. Dzięki budowie przyłącza bloki gazowo-parowe, które mają powstać w elektrowni będą mogły być zasilane gazem z krajowego systemu przesyłowego.

- Za nami pierwszy ważny etap inwestycji, związany z pozyskiwaniem zgód administracyjnych dla budowy przyłącza gazowego do Elektrowni Dolna Odra. Dzięki realizacji tego projektu region północno-zachodniej Polski zyska energię elektryczną pochodzącą z niskoemisyjnego źródła, jakim jest gaz - powiedział cytowany w poniedziałkowym komunikacie, wiceprezes spółki Gaz-System Artur Zawartko.

Jak przypomniano, w marcu 2020 r. Gaz-System oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisały umowę na przyłączenie Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie) do sieci gazowej. Dzięki budowie tego przyłącza - wskazano - nowe bloki gazowo-parowe o łącznej mocy 1340 MW, które powstaną w tej elektrowni będą mogły być w przyszłości zasilane gazem odebranym z krajowego systemu przesyłowego, w tym z terminalu LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe.

Zobacz też: Zachodniopomorskie: Pociągi Polregio zawieszone NA DŁUŻEJ. Sprawdź listę odwołanych połączeń!

"Trasa gazociągu przyłączeniowego DN 700 o długości ok. 63 km w całości przebiega przez województwo zachodniopomorskie na terenie gmin: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Gryfino, Widuchowa" - podano.

Inwestycja obejmuje budowę gazociągu z układem włączeniowym (zlokalizowanym w miejscowości Przywodzie) do zespołów zaporowo-upustowych istniejącego gazociągu DN 700 MOP 8,4 MPa Szczecin–Lwówek oraz budowanego gazociągu DN 1000 MOP 8,4 MPa relacji Goleniów–Lwówek. Jak dodano, dla potrzeb przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 tys. m sześc./h.

Zobacz też: BRUTALNY mord w Szczecinie. Zmasakrowane ciało w foliowych workach. Jak doszło do zbrodni? [REKONSTRUKCJA ZDARZEŃ]

Projekt budowy przyłącza gazowego i budowa bloków gazowo–parowych o łącznej mocy 1340 MW jest - jak podał Gaz-System - odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moce wytwórcze w systemie elektroenergetycznym Polski, w tym w województwie zachodniopomorskim. Energia elektryczna produkowana w nowych blokach w Elektrowni Dolna Odra ma pokryć zapotrzebowanie 2,5 miliona gospodarstw domowych.

Źródło: PAP

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Zmasakrowane ciało w wieżowcu
Nasi Partnerzy polecają