Zachodniopomorskie: Antysmogowy dron w akcji. Posypały się żółte kartki dla "kopciuchów"

2021-12-07 10:45
Antysmogowy dron w akcji. Posypały się żółte kartki dla kopciuchów
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego Antysmogowy dron w akcji. Posypały się żółte kartki dla "kopciuchów"

Pomimo licznych apeli i wysokich kar, wciąż jest wiele osób, które zamiast wrzucać do pieców materiały opałowe, decydują się ogrzewać swoje domy, paląc w piecach dosłownie czym popadnie. Czterdzieści żółtych kartek dla palących śmieciami – to efekt pierwszej zakończonej tury misji smogowych prowadzonych przez stowarzyszenie „Ronin”. Dron nad dymiącymi kominami pojawił się w sześciu zachodniopomorskich miastach. Naloty odbyły się m.in. nad kilkunastoma ulicami Białogardu, Kołobrzegu, Szczecinka i Szczecina.

Akcję, którą wsparł finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskim, zaplanowano w powiatach: białogardzkim, koszalińskim, świdwińskim, kołobrzeskim, szczecineckim i w Szczecinie. W sumie w dwóch turach odbędzie się 12 misji. Podczas każdej z nich zbadanych zostanie ponad 200 budynków. Do nalotów używany jest dron, na którym zamontowano czujnik Nosacz II badający zanieczyszczenia i analizujący związki chemiczne PM 1, PM 2,5, PM 10 i LZO. Umożliwia to w sposób precyzyjny wskazać miejsce spalania odpadów, w tym butelek PET, materiałów PCV czy elementów mebli.

– Ta akcja ma charakter edukacyjny, a nie restrykcyjny – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Wsparliśmy ją, bo chcemy wspólnie uświadamiać mieszkańców, że ich codzienne zachowania mają istotny wpływ na środowisko naturalne, na ich zdrowie i samopoczucie. Pokazane żółte kartki to forma ostrzeżenia, próba zwrócenia uwagi na złe nawyki.

W pierwszej turze akcji antysmogowej stowarzyszenie „Ronin” z Białogardu przeprowadziło 6 misji. W listopadzie drony pojawiły się w kilku zachodniopomorskich miastach. Jak relacjonują przedstawiciele organizacji: Jacek Szpuntowicz i Marcin Rynkiewicz, którzy na co dzień są strażakami, wyniki są bardzo zróżnicowane, podobnie jak zainteresowanie akcją przez mieszkańców.

Czytaj też: Myślibórz: Chciał uniknąć punktów karnych. Za łapówkę grozi mu surowa kara

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

Gdzie latał antysmogowy dron?

W Koszalinie dron z czujnikiem patronował kominy nad ulicami: Sanatoryjną, Westerplatte, Pograniczników Saperów, Artylerzystów, Obrońców Helu, Jarzębinowej i Jaworowej. W wyniku podwyższonych stężeń pyłów mieszkańcom wręczono 6 żółtych kartek.

W Białogardzie naloty przeprowadzono nad ulicami: Bolesława Śmiałego, Wazów, Św. Jerzego, Elbląską, Górnośląską, Świdwińską i Noskowskiego. Na tym obszarze postawiono 10 żółtych kartek.

W Świdwinie dron przeleciał nad ulicami: Słowackiego, Drawską, Broniewskiego, Parkowej i Nowej, czego skutkiem były tylko 2 żółte kartki.

W Kołobrzegu sprawdzono kominy domostw przy ulicach: Topolowej, Kasztanowej, Bukowej, Kasztelańskiej, Radomskiej, Lotniczej, Łopuskiego w dzielnicy Budzistowo. Wręczono 6 żółtych kartek.

W Szczecinku dron zbadał domostwa w dwóch częściach miasta. Przy ulicach: Puławskiego, Zawiszy, Ziemowita, Jagiełły, Lwowskiej, Królowej Jadwigi oraz przy ulicach: Wiejskiej, Kwiatowej i Sienkiewicza. W sumie przekazano 11 żółtych kartek.

W Szczecinie dron pojawił się w dwóch lokalizacjach. Bez żółtych kartek zakończyła się misja na Warszewie, gdzie skontrolowano kominy nad ulicami: Karkonoską, Himalajską, Alpejską i Pirenejską. Z kolei 5 żółtych kartek wystawiono mieszkańcom ulic: Brodzińskiego, Syrokomli, Juranda, Makuszyńskiego i Lelewela.

Żółte kartki dla "kopciuchow"

Żółte kartki dla mieszkańców palących w piecach śmieciami mają wymiar edukacyjny. Stanowią ostrzeżenie dla mieszkańców o stwarzaniu zagrożenia. Do nich dołączono ulotki informacyjne. Można było również na miejscu porozmawiać z autorami akcji.

Druga tura misji w tych samych miejscach prowadzona będzie w grudniu. Z akcji smogowych sporządzone zostaną szczegółowe raporty, które trafią do sąsiadów, wspólnot mieszkaniowych i władz samorządowych. Ich integralną częścią będą zdjęcia i materiały wideo.

Zadanie otrzymało finansową pomoc Urzędu Marszałkowskiego w wysokości prawie 30 tysięcy złotych. Inicjatywa wpisuje się w założenia ogłoszonego w 2021 „Roku Ekologicznego na Pomorzu Zachodnim”.

Czytaj też: Szczecin. Próbował zaparkować na przystanku. Na zwrócenie uwagi zareagował agresją!

Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?
Walka ze smogiem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE