Antysmogowy dron w akcji. Posypały się żółte kartki dla kopciuchów

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego Antysmogowy dron w akcji. Posypały się żółte kartki dla "kopciuchów"

Zachodniopomorskie: Antysmogowy dron w akcji. Posypały się żółte kartki dla "kopciuchów"

2021-12-07 10:45

Pomimo licznych apeli i wysokich kar, wciąż jest wiele osób, które zamiast wrzucać do pieców materiały opałowe, decydują się ogrzewać swoje domy, paląc w piecach dosłownie czym popadnie. Czterdzieści żółtych kartek dla palących śmieciami – to efekt pierwszej zakończonej tury misji smogowych prowadzonych przez stowarzyszenie „Ronin”. Dron nad dymiącymi kominami pojawił się w sześciu zachodniopomorskich miastach. Naloty odbyły się m.in. nad kilkunastoma ulicami Białogardu, Kołobrzegu, Szczecinka i Szczecina.

Akcję, którą wsparł finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskim, zaplanowano w powiatach: białogardzkim, koszalińskim, świdwińskim, kołobrzeskim, szczecineckim i w Szczecinie. W sumie w dwóch turach odbędzie się 12 misji. Podczas każdej z nich zbadanych zostanie ponad 200 budynków. Do nalotów używany jest dron, na którym zamontowano czujnik Nosacz II badający zanieczyszczenia i analizujący związki chemiczne PM 1, PM 2,5, PM 10 i LZO. Umożliwia to w sposób precyzyjny wskazać miejsce spalania odpadów, w tym butelek PET, materiałów PCV czy elementów mebli.

– Ta akcja ma charakter edukacyjny, a nie restrykcyjny – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Wsparliśmy ją, bo chcemy wspólnie uświadamiać mieszkańców, że ich codzienne zachowania mają istotny wpływ na środowisko naturalne, na ich zdrowie i samopoczucie. Pokazane żółte kartki to forma ostrzeżenia, próba zwrócenia uwagi na złe nawyki.

W pierwszej turze akcji antysmogowej stowarzyszenie „Ronin” z Białogardu przeprowadziło 6 misji. W listopadzie drony pojawiły się w kilku zachodniopomorskich miastach. Jak relacjonują przedstawiciele organizacji: Jacek Szpuntowicz i Marcin Rynkiewicz, którzy na co dzień są strażakami, wyniki są bardzo zróżnicowane, podobnie jak zainteresowanie akcją przez mieszkańców.

Czytaj też: Myślibórz: Chciał uniknąć punktów karnych. Za łapówkę grozi mu surowa kara

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

Gdzie latał antysmogowy dron?

W Koszalinie dron z czujnikiem patronował kominy nad ulicami: Sanatoryjną, Westerplatte, Pograniczników Saperów, Artylerzystów, Obrońców Helu, Jarzębinowej i Jaworowej. W wyniku podwyższonych stężeń pyłów mieszkańcom wręczono 6 żółtych kartek.

W Białogardzie naloty przeprowadzono nad ulicami: Bolesława Śmiałego, Wazów, Św. Jerzego, Elbląską, Górnośląską, Świdwińską i Noskowskiego. Na tym obszarze postawiono 10 żółtych kartek.

W Świdwinie dron przeleciał nad ulicami: Słowackiego, Drawską, Broniewskiego, Parkowej i Nowej, czego skutkiem były tylko 2 żółte kartki.

W Kołobrzegu sprawdzono kominy domostw przy ulicach: Topolowej, Kasztanowej, Bukowej, Kasztelańskiej, Radomskiej, Lotniczej, Łopuskiego w dzielnicy Budzistowo. Wręczono 6 żółtych kartek.

W Szczecinku dron zbadał domostwa w dwóch częściach miasta. Przy ulicach: Puławskiego, Zawiszy, Ziemowita, Jagiełły, Lwowskiej, Królowej Jadwigi oraz przy ulicach: Wiejskiej, Kwiatowej i Sienkiewicza. W sumie przekazano 11 żółtych kartek.

W Szczecinie dron pojawił się w dwóch lokalizacjach. Bez żółtych kartek zakończyła się misja na Warszewie, gdzie skontrolowano kominy nad ulicami: Karkonoską, Himalajską, Alpejską i Pirenejską. Z kolei 5 żółtych kartek wystawiono mieszkańcom ulic: Brodzińskiego, Syrokomli, Juranda, Makuszyńskiego i Lelewela.

Żółte kartki dla "kopciuchow"

Żółte kartki dla mieszkańców palących w piecach śmieciami mają wymiar edukacyjny. Stanowią ostrzeżenie dla mieszkańców o stwarzaniu zagrożenia. Do nich dołączono ulotki informacyjne. Można było również na miejscu porozmawiać z autorami akcji.

Druga tura misji w tych samych miejscach prowadzona będzie w grudniu. Z akcji smogowych sporządzone zostaną szczegółowe raporty, które trafią do sąsiadów, wspólnot mieszkaniowych i władz samorządowych. Ich integralną częścią będą zdjęcia i materiały wideo.

Zadanie otrzymało finansową pomoc Urzędu Marszałkowskiego w wysokości prawie 30 tysięcy złotych. Inicjatywa wpisuje się w założenia ogłoszonego w 2021 „Roku Ekologicznego na Pomorzu Zachodnim”.

Czytaj też: Szczecin. Próbował zaparkować na przystanku. Na zwrócenie uwagi zareagował agresją!

Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?
Walka ze smogiem
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany