Służyły jako chodnik!

Zrobił sobie chodnik z nagrobków i spacerował nim na działce. Szokująca profanacja!

2022-09-08 15:13

Pochodzące z początków XX wieku niemieckie płyty nagrobne służyły jako chodnik na jednym ze szczecińskich ogródków działkowych. Zabytkowe elementy zostały skradzione z cmentarza na Golęcinie. Do akcji wkroczyli szczecińscy policjanci. Właścicielowi ogródka grożą teraz poważne konsekwencje.

Koordynator ds zabytków KWP w Szczecinie otrzymał informację, że właściciel ogródka działkowego przy ul. Rolnej w Szczecinie wyłożył chodnik przed altanką z płyt nagrobnych, które zabrał z cmentarza przy ul. Pokoju w Szczecinie.

Działka została odnaleziona, a podejrzenia potwierdziły się.

- Na miejscu zabezpieczono trzy płyty nagrobne, wykonane z bazaltu, pochodzące z cmentarza w Golęcinie. - tłumaczy nadkom. dr Marek Łuczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Czytaj też: Sensacyjne odkrycie archeologiczne na szczecińskim Podzamczu. Skarb krył się kilkadziesiąt centymetrów pod brukiem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pierwsza z płyt należy do Gustava Juliusa Wilhelma Kerstena, który urodził się 15 listopada 1861 roku w Gocławiu, Był synem robotnika Karla Kerstena i Sophie Kersten z d. Müller z Gocławia. Mieszkał przy ul. Strzałowskiej (Bergstraße 6) w Golęcinie (Frauendorf). Był cieślą okrętowym. 12 kwietnia 1887 roku w Golęcinie ożenił się z wdową Marią Regine Wilhelmine Laabs z d. Vitsch (ur. 18 lutego 1845 roku w Golęcinie). Gustav Kersten zmarł 16 stycznia 1909 roku w Golęcinie, gdzie został pochowany.

Kolejna płyta należy do Caroline Marten z d. Schröder. Caroline Schröder urodziła się 31 maja 1829 roku w Wąwelnicy (Wamlitz). Była córką właściciela gospodarstwa Friedricha Schrödera z Wąwelnicy. Wyszła za mąż za robotnika Ferdinanda Martena z Golęcina. Mieli dzieci: Karoline (1853-1916), Friedricha Augusta (ur. 1860) oraz Christiana Friedricha Alberta (1862-1941). Caroline mieszkała przy ul. Światowida 2 w Golęcinie, gdzie zmarła 20 grudnia 1900 roku. Pochowano ją na cmentarzu w Golęcinie 2 stycznia 1901 roku.

Ostatnia z płyt należy do Auguste Maria Dorothee Schwind z d. Reinke. Auguste Reinke urodziła się 23 listopada 1859 roku w Szczecinie. Była córką Charlotte Christine Wilhelmine Sophie Reinke ze Szczecina. 6 stycznia 1881 roku w Szczecinie wyszła za mąż za kierownika pociągu Friedricha Wilhelma Schwinda (1852-1910). Auguste i Friedrich mieli dzieci: Hedwig Elise Anną (ur. 1881 roku, była żoną nauczyciela Genza z Golęcina), Elisabeth Auguste (ur. 1883), Ernsta Carla Hermanna (ur. 1884) i Wilhelma Hugo (ur. i zm. w 1889 roku). Auguste Schwind mieszkała przy Schiffbau-Lastadie 9 w Szczecinie. Zmarła 10 maja 1903 roku w szpitalu w Szczecinie i pochowano ją na cmentarzu w Golęcinie 13 maja 1903 roku.

Czytaj też: Architektoniczna perełka z drugą szansą na renowację. Kto wyremontuje zabytkową podstację na Wyspie Jaskółczej w Szczecinie?

Zgodnie z decyzją Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie, zabytkowe nagrobki przewiezione zostały na golęciński cmentarz, skąd zostały skradzione.

Sprawca, który zabrał zabytkowe płyty nagrobne z cmentarza, może odpowiadać za przestępstwo kradzieży w związku z profanacją miejsca pochówku. Grozi za to do 5 lat pozbawienia wolności.

- Czynności wyjaśniające w sprawie są w toku - dodaje nadkom. dr Marek Łuczak.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?