Zabytek wraca na miejsce

Zabytkowa pompa znów będzie zdobić centrum Szczecina. "Berlinka" jest jak nowa!

2023-02-24 10:06

Zabytkowe pompy uliczne, potocznie nazywane "berlinkami" to jeden z charakterystycznych elementów krajobrazu Szczecina. Jedna z nich została uszkodzona przez nieznanego sprawcę, który najprawdopodobniej wjechał w nią samochodem. Pompa została już odnowiona i wraca na swoje dawne miejsce.

Do zdarzenia doszło w nocy z 4 na 5 stycznia. Nieznany sprawca uszkodził zabytkową pompę uliczną u zbiegu ulic Krzywoustego i Królowej Jadwigi w centrum Szczecina, najprawdopodobniej wjeżdżając w nią samochodem.

- Niemal natychmiast po zdarzeniu pompą troskliwie zaopiekowali się mechanicy ze szczecińskich wodociągów - informuje Tomasz Makowski z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. - Urządzenie trafiło do ich warsztatu, gdzie zostało poddane naprawie. Mechanicy pospawali pokiereszowany żeliwny kadłub pompy, wyszlifowali go i pomalowali na niebiesko. Ponadto odnowili lub dorobili elementy wewnętrznego mechanizmu pompowego i zamocowali odlewy ozdobnych liści akantu zdobiące kolumnę od zewnątrz.

Naprawiona i odrestaurowana pompa wraca na swoje dawne miejsce. Została osadzona na specjalnie przygotowanym fundamencie.

- W trakcie jej montażu połączono mechanizm pompowy z dolną częścią kadłuba urządzenia - dodaje rzecznik ZWiK. - Na tak przygotowanej konstrukcji osadzona będzie górna część pompy zwieńczona królewską koroną.

Prace wciąż trwają. Zakończenie montażu odrestaurowanej pompy uzależnione jest od warunków pogodowych. Najpóźniej będzie można ją podziwiać w całej okazałości w przyszłym tygodniu.

Zabytkowe uliczne pompy, określane mianem "berlinek" to charakterystyczny element śródmiejskiej architektury Szczecina. Na ulicach miasta jest ich w sumie 28. Ich potoczna nazwa wzięła się stąd, że w stolicy Niemiec można znaleźć podobne urządzenia. Szczecińskie pompy znajdują się pod opieką Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, którego pracownicy od wielu lat dbają o pompy, pieczołowicie je konserwując i naprawiając, tak by urządzenia nadal cieszyły oko mieszkańców i turystów odwiedzających Szczecin.

- Znakomita większość wspomnianych urządzeń jest w pełni sprawna i z nadejściem wiosny podawać będzie wodę po kilkukrotnym poruszeniu dźwignią - dodaje Tomasz Makowski.

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
Ile Szczecina jest w Stettiner Straße?