Remont kamienicy przy placu Zamenhofa

i

Autor: STBS

Zabytkowa kamienica w centrum Szczecina odzyskuje dawny blask. Wiadomo, jaki będzie miała kolor [ZDJĘCIA]

2021-07-06 11:17

Ponad stuletnia kamienica przy placu Zamenhofa wkrótce stanie się ozdobą centrum miasta. Narożny budynek otwierający deptak Bogusława właśnie przechodzi kapitalny remont. Dawny blask odzyska nie tylko elewacja, którą obecnie zakrywają rusztowania, ale także wnętrze, które zostanie gruntownie zmodernizowane. Obecnie prace toczą się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

- Wykonano między innymi demontaż części obróbek i skuto fragmenty zniszczonych tynków - mówi Tomasz Klek, rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa. - Już wiadomo, że elewacja będzie w kolorze jasnobeżowym. Kolor został uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków w oparciu o odkrywki warstw malarskich.

Prace toczą się również w miejscach, których nie widać z ulicy. Wylano również fundamenty pod szyb windowy oraz komorę śmietnikową od strony podwórka. Wykonano także wzmocnienie stropów w lokalach objętych robotami wraz z zabezpieczeniem przeciwpożarowym i izolacją termiczną.

- W większości lokali wykonano izolację termiczną ściany frontowej od wewnątrz. Do tego skuto podłoża w piwnicy oraz wykonano pogłębienie pomieszczeń wraz z wykonaniem nowego podłoża pod posadzkę - dodaje Tomasz Klek. - Trwają prace wykończeniowe w lokalach tj. szpachlowanie i montaż ścianek działowych.

Czytaj też: Wyremontowali kamienicę na Pomorzanach. Efekt mocno zaskoczył. Co tu się stało? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Oprócz odnowienia elewacji i zdobień, renowacji doczekają się również balkony i dach kamienicy.

Z kolei wewnątrz kamienicy zaplanowano kompleksową modernizację i przebudowę pomieszczeń, w tym także tych położonych w piwnicy i na poddaszu. Remont przejdzie także klatka schodowa. W budynku powstaną również tarasy, zamontowana zostanie instalacja alarmowa.

- W związku z adaptacją poddasza na cele mieszkalne i biurowe nastąpi podwyższenie dachu poprzez dobudowanie ścian zewnętrznych od strony podwórza - dodaje Tomasz Klek. - W budynku wymienione będą również instalacje, m.in.: elektryczna, telefoniczna i teletechniczna, wodno-kanalizacyjna, gazowa i wentylacji grawitacyjnej.

Łącznie w kamienicy powstanie 12 lokali użytkowych oraz 7 mieszkalnych. Koszt inwestycji wynosi ok 5.5 mln zł brutto. Planowany termin jej zakończenia to grudzień 2021.

Miasto przygotowuje się do kolejnego remontu przy deptaku Bogusława. W najbliższych miesiącach opracowana będzie dokumentacja projektowo-kosztorysowa dla renowacji kamienicy przy ul. ks. Bogusława X 49.

Czytaj też: Był ukryty pod ziemią przez dziesięciolecia. Można już podziwiać zabytkowy monument [ZDJĘCIA, WIDEO]

Niecodzienny efekt remontu kamienicy. Co tu się stało?