Z powodu pandemii brakuje krwi. Czy grozi nam kryzys krwiodawstwa?

2022-01-18 8:34
Z powodu pandemii brakuje krwi. Czy grozi nam kryzys krwiodawstwa?
Autor: Grzegorz Kluczyński Z powodu pandemii brakuje krwi. Czy grozi nam kryzys krwiodawstwa?

Trwająca od blisko dwóch lat pandemia koronawirusa, niemalże na całym świecie spowodowała ogromny chaos w wielu dziedzinach życia. Z licznymi problemami boryka się również krwiodawstwo, co może stanowić ogromne zagrożenie dla pacjentów potrzebujących tego bezcennego daru. Brakuje nie tylko krwi, ale także krwiodawców. Czy można już mówić o kryzysie?

Ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa sprawiły, że znacznie spadła liczba krwiodawców. Problemy z niedoborem krwi występują w Niemczech, we Francji czy w Hiszpanii. Dużo gorsza sytuacja jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie mówi się otwarcie o kryzysie krwiodawstwa. O niedoborach krwi mówi się również w Polsce. Regionalne centra krwiodawstwa na bieżąco informują o zapotrzebowaniu na krew poszczególnych grup. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie brakuje obecnie krwi następujących grup: A RhD+, 0 RhD+, A RhD- i 0 RhD- (stan na 17 stycznia 2022 r.). Jak donosi Polska Agencja Prasowa, mimo przejściowych problemów, Narodowe Centrum Krwiodawstwa zapewnia, że stany magazynowe krwi i jej składników są na razie zabezpieczone.

Czytaj też: Żołnierz ze Szczecina oddał prawie beczkę krwi! To najlepszy wynik w Europie!

"Na dzień dzisiejszy koncentrat krwinek czerwonych, najczęściej stosowany w lecznictwie to ponad 23 900 jednostek" – informuje Narodowe Centrum Krwi i zapewnia jednocześnie, że zmieniająca się sytuacja jest na bieżąco analizowana, a działania są dostosowywane do potrzeb podmiotów leczniczych w zakresie zapotrzebowania na krew i jej składniki.

"Kluczowym elementem było i jest zapewnienie bezpieczeństwa dla krwiodawców oraz personelu centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. W tym celu np. zostały wydłużone godziny pracy CKiK, ustanowiono dodatkowy dzień pobierania krwi lub jej składników (sobota/niedziela), zgodnie z potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, uruchomiono dodatkowe numery telefonów, adresy e-mail, aby uzgodnić dogodny termin wizyty w CKiK"

– informuje NCK.

Podobne zasady obowiązują również w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, gdzie w wybrane piątki można oddać krew dłużej niż w pozostałych dniach (do godz. 16:00), a także wyznaczane są dodatkowe dyżury w wybrane soboty. Krwiodawcy mogą również zarejestrować się na wybrany dzień i godzinę, by uniknąć oczekiwania w kolejce. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.krwiodawstwo.szczecin.pl.

Narodowe Centrum Krwi zapewnia również, że mimo pandemii system publicznej służby krwi funkcjonuje poprawnie, a ewentualne braki w poszczególnych regionach są w razie potrzeby uzupełniane z zasobów innego regionalnego centrum krwiodawstwa.

"Dzięki temu pobieranie krwi i jej składników odbywa się płynnie i z zachowaniem najwyższych norm i standardów bezpieczeństwa, a każdy pacjent, który wymaga leczenia krwią bądź jej składnikami, z pewnością je otrzyma. Zawsze wydawana jest krew na tzw. ratunek życia oraz dla dzieci. Kiedy jakiejś konkretnej grupy krwi w danej chwili potrzeba więcej, a na stanie magazynowym CKiK jest jej bardzo mała ilość, natychmiast jest ona sprowadzana z innego CKiK"

– informuje NCK.

Czytaj też: Oddajesz krew? Pamiętaj o swoich przywilejach!

Sonda
Oddajesz krew?
Zwierzęta tez oddają krew!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE