Policja zapowiada wzmożone kontrole

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Policja zapowiada wzmożone kontrole

Wzmożone patrole policji na drogach w całej Polsce. Co sprawdzają tym razem?

2018-09-12 12:06

Policjanci drogówki prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania pod hasłem "Prędkość". Kierowcy powinni spodziewać się zarówno statycznych punktów pomiarów prędkości jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, zwłaszcza w miejscach, gdzie występują największe zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  

W trakcie działań, które obejmą również drogi województwa zachodniopomorskiego, policjanci będą przypominać jak ważna jest jazda z tzw. "prędkością bezpieczną" – czyli taką, przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Warto pamiętać, że w ruchu drogowym sytuacja często bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Jazda z nadmierną prędkością staje się wówczas czynnikiem, który powoduje, że tracimy kontrolę nad pojazdem, co z kolei może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących, policjanci apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym dopuszczalnych limitów prędkości.

Przeczytaj również: Nocny pościg i finał w przydrożnym rowie


Z jaką prędkością można jeździć w Polsce?

W Polsce obowiązują następujące limity prędkości:

1. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 5.00–2300 wynosi 50 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.

1a. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 23.00–5.00 wynosi 60 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.

3. Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, wynosi w przypadku:

1) samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t:

a) na autostradzie – 140 km/h,

b) na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,

c) na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h,

d) na pozostałych drogach – 90 km/h;

2) zespołu pojazdów lub pojazdu niewymienionego w pkt 1:

a) na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 80 km/h,

b) na pozostałych drogach – 70 km/h.

4. Dopuszczalna prędkość autobusu spełniającego dodatkowe warunki techniczne określone w przepisach, o których mowa w art. 66 ust. 5, na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h.

Przeczytaj również: Został brutalnie zamordowany w Meksyku. Ciało Krzysztofa Chmielewskiego z Gryfina wkrótce wróci do Polski

Zobacz #TOWIDEO: