W ramach oszczędności zgasną latarnie uliczne

i

Autor: Grzegorz Kluczyński W ramach oszczędności zgasną latarnie uliczne

Ratunek przed podwyżkami

W Kołbaskowie zrobi się ciemno! Gmina zgasi uliczne latarnie, by zaoszczędzić na prądzie

2022-09-13 13:34

Galopujące podwyżki cen energii spędzają sen z oczu samorządowców. W ramach oszczędności, ciemności zapadną w gminie Kołbaskowo. W ramach pilotażowago programu, od przyszłego czwartku, 15 września, oświetlenie uliczne zostanie wyłączone w godz. 23:00-4:00. Na drodze krajowej nr 13 będzie świeciła się co trzecia latarnia.

Władze gminy uzasadniły wdrożenie programu wyłączania oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych wzrostem cen energii elektrycznej o 300 procent.

- Z szacunkowych wyliczeń na gorąco wychodzi nam, że zaoszczędzimy około 30 procent - informuje wójt gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Zastrzegła, że konkretne dane na temat oszczędności będą znane po pierwszym kwartale.

- Niestety, nasze oświetlenie obejmuje też drogę krajową nr 13 i tam ze względów bezpieczeństwa nie możemy wyłączyć całości - będzie świeciła co trzecia lampa. Przy Kołbaskowie – na rondzie "biszkoptowym" - względy bezpieczeństwa powodują, że nie będzie to również w 100 procentach ciemność, tylko jakieś elementy będą musiały pozostać – dodaje Małgorzata Schwarz.

Gminny program oszczędzania energii ma zostać wprowadzony pilotażowo na miesiąc.

- Prosimy o odzew mieszkańców, zobaczymy, jak na to mieszkańcy zareagują i wtedy będziemy podejmowali dalsze decyzje - apeluje wójt gminy Kołbaskowo.

Mieszkańcy gminy mogą zgłaszać uwagi co do funkcjonowania nowego systemu drogą mailową na adres biuro@kolbaskowo.pl. Na terenie gminy zameldowanych jest 13,5 tys. mieszkańców, a zamieszkuje ją około 19. tys. osób.

Czytaj też: Popularny skrót zagrodzony! Zamiast kilkunastu kroków, trzeba teraz iść... 600 metrów pod górę. Urzędnicy są nieugięci

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

PiS nie radzi sobie z DROŻYZNĄ! Wściekli Polacy przeklinają rząd! |Komentery

Oszczędności również w Szczecinie

W związku z podwyżkami cen prądu oszczędności wprowadzą też władze Szczecina. Jak informowały, w tym roku nie odbędzie się miejski sylwester.

"Możliwe będzie zaoszczędzenie łącznie kilkuset tysięcy złotych, które zazwyczaj pochłaniało tego typu wydarzenie"

– poinformował szczeciński magistrat.

W celu ograniczenia kolejnych wydatków podjęto również decyzję o zmniejszeniu ilości świątecznego oświetlenia ulic i skwerów.

Czytaj też: Przebudowa ulic na Turzynie na finiszu. Kiedy koniec utrudnień?

Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE