Potwierdzenie przywileju lokacyjnego Szczecina przez księcia Bogusława IV, 1293 r. (reprint z oryginału Archiwum Państwowego w Szczecinie)

i

Autor: Muzeum Narodowe w Szczecinie Potwierdzenie przywileju lokacyjnego Szczecina przez księcia Bogusława IV, 1293 r. (reprint z oryginału Archiwum Państwowego w Szczecinie)

Wyjątkowa rocznica... tylko wirtualnie. Szczecin kończy dziś 777 lat!

2020-04-03 8:55

3 kwietnia to wyjątkowa rocznica dla Szczecina. Dokładnie 777 lat temu otrzymał on prawa miejskie. Tegoroczne obchody tego ważnego wydarzenia odbędą się jednak wyłącznie w formie wirtualnej. Wszystko z powodu epidemii koronawirusa.

3 kwietnia 1243 roku książę Barnim I Dobry nadał Szczecinowi prawa miejskie. Lokacja nie była jednak zdarzeniem jednorazowym, to był długotrwały proces gospodarczo-polityczny, którego finałem były negocjacje między przedstawicielami społeczności miejskiej, reprezentowanymi przez sołtysa, lennik książęcego Wernera Barvotha, a księciem. Akt ostatecznego lokowania miasta przez Barnima I Dobrego na prawie niemieckim, magdeburskim miał miejsce w 1243 roku, co zostało potwierdzone w 1293 roku przez księcia Bogusława IV. Uzyskanie praw miejskich oznaczało wyłączenie mieszkańców spod książęcego sądownictwa, nadanie miastu na własność terenów rolniczych i leśnych, przywileje handlowe, swobodę gospodarowania, zwolnienie od ceł książęcych. Obowiązkiem mieszczan był udział w obronie księstwa oraz działaniach dyplomatycznych. Dokument lokacyjny wyznaczał także granice gminy miejskiej i formy jej samorządu. Lokacja wiązała się też z wytyczeniem rynku, jako placu targowego, nowej siatki ulic oraz określeniem umocnień miejskich.

Czytaj też: TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!

W ramach 777. rocznicy nadania praw miejskich Szczecinowi i wirtualnej akcji #otwartechoćzamknięte, na facebookowym profilu Muzeum Narodowego w Szczecinie przygotowano cykl okazjonalnych publikacji związanych z historią Szczecina i Pomorza Zachodniego. Są to m.in. prezentacje kolekcji związanych Pomorzem Zachodnim i Szczecinem - od archeologii po współczesność oraz wyczerpujące opisy pojedynczych muzealiów związanych z naszym miastem (tzw. stetinalia).

Czytaj też: Lekarz przez telefon wystawi ci zwolnienie i receptę. Jak to działa?

- Tej wyjątkowej rocznicy poświęcony będzie także wirtualny cykl edukacyjny, w którym pojawiać się będą zadania dedykowane głównie najmłodszym odbiorcom - informuje Daniel Źródlewski, rzecznik Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Więcej informacji można znaleźć na profilu Muzeum Narodowego w Szczecinie na Facebooku.

Szokujące realia pracy ratowników medycznych w czasie pandemii. Piechnik: To łajdactwo [SUPER RAPORT]