Quiz PRL

WIELKI QUIZ PRL. Kartki na mięso, mały Fiat i wyroby czekoladopodobne. Ile pamiętasz z PRL-u? Bijemy brawo od 15 punktów!

Jak się żyło w PRL-u? Jak pamiętamy ten czas? Życie w PRL-u było złożonym doświadczeniem, z wieloma wyzwaniami, ale też momentami radości i wspólnoty. Dla wielu z nas to czas dzieciństwa i dorastania, pierwszych miłości i rozczarowań, który w czułej pamięci darzymy szczególnym sentymentem. Sprawdźcie, ile pamiętacie z tego okresu w naszym wielkim quizie PRL!

WIELKI QUIZ PRL. Tak się żyło w Polsce Ludowej. Kto zgarnie komplet punktów musiał żyć w PRL-u

PRL, czyli okres od 1947 do 1989. Brakowało wielu podstawowych towarów, takich jak żywność, ubrania czy środki czystości. Ludzie musieli stać w długich kolejkach, aby zdobyć niezbędne produkty. Choć obowiązywały zaledwie kilka lat, to stały się jednym z symboli tamtych czasów – kartki żywnościowe na mięso, masło, cukier, alkohol. Płace były niskie, a dostęp do wielu dóbr i usług ograniczony. Jak wtedy gorzko żartowano: „wszyscy mamy po równo, czyli nic”.

Choć był ograniczony dostęp do informacji i swobody wypowiedzi, a cenzura kontrolowała każdy przejaw twórczej działalności, to był to czas najlepszych w historii Polski czasopism satyrycznych, kabaretów, piosenki, filmu i teatru. Byliśmy zewsząd inwigilowani. Służby bezpieczeństwa kontrolowały społeczeństwo, co prowadziło do atmosfery strachu i nieufności. Mimo to, trwało silne poczucie wspólnoty i solidarności wśród ludzi, którzy wspierali się nawzajem w trudnych czasach. 

Pamiętajcie, że pojęcie „życie w PRL-u” jest uogólnieniem. Doświadczenia ludzi różniły się w zależności od miejsce zamieszkania, statusu społecznego czy poglądów politycznych. Ile pamiętacie z tego okresu? Przekonajcie się sami rozwiązując nasz wielki quiz PRL. Gotowi? Zaczynamy!

Teraz pora na WIELKI QUIZ PRL. Tak się żyło w Polsce Ludowej. Kto zgarnie komplet 21 punktów musiał żyć w PRL-u

WIELKI QUIZ PRL. Tak się żyło w PRL

Pytanie 1 z 21
Podczas rekrutacji na studia miały znaczenie większe niż oceny ze szkoły średniej, a równe wynikom egzaminów wstępnych. Chodzi o:
WIELKI QUIZ PRL. Tak się żyło w Polsce Ludowej
Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Kapis
Listen on Spreaker. Źródło: WIELKI QUIZ PRL. Ile pamiętasz z PRL? 15 punktów to już osiągnięcie!