W Szczecinie walka z barszczem Sosnowskiego prowadzona jest już od kilku sezonów. Akcja mająca na celu zwalczenie tej niebezpiecznej rośliny przynosi jednak określony skutek. Na terenie naszego miasta barszczu jest coraz mniej. Nie oznacza to jednak, że można już zapomnieć o problemie. Wręcz przeciwnie – należy rozwiązać go definitywnie.
- Do końca września prowadzone będą zabiegi polegające na opryskach i koszeniu - informuje Andrzej Kus z Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. - Prace obejmą ponad 3 hektary terenów miejskich.
Skąd wziął się barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski w latach 60. i 70. Roślina ta ma silne działanie toksyczne i alergizujące. Kontakt z nią wywołuje reakcje skórne: zapalenie skóry i błon śluzowych, pęcherze porównywalne z oparzeniami, trudno gojące się rany. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie.
Przeczytaj również: Synonim słów: "Wyrażę zgodę", "zaaprobuję" brzmi jak... Co pytanie w "Milionerach" ma wspólnego z Zachodniopomorskiem?
Barszcz wydziela charakterystyczny olejek eteryczny. Substancja ta, gdy dostanie się na skórę, w obecności światła słonecznego powoduje oparzenia II i III stopnia. Osoba poszkodowana nie od razu orientuje się, że dzieje się coś złego. Do chwili pojawienia się pierwszych symptomów mija pewien czas, a objawy oparzenia potrafią wystąpić nawet po kilku dniach. Groźny jest nie tylko bezpośredni kontakt z rośliną. W upalne unoszące się wokół barszczu opary olejku eterycznego mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia skutki. Jeśli już dojdzie do kontaktu z olejkiem eterycznym, trzeba natychmiast obmyć skórę wodą z mydłem i unikać promieni słonecznych przez dwie doby.
"Aż na 8 tys. ha w Polsce rośnie barszcz Sosnowskiego. To jedna z najbardziej inwazyjnych i niebezpiecznych roślin w kraju. Co roku w Polsce notuje się kilkanaście przypadków oparzeń wywołanych przez tę roślinę" - wylicza Główny Inspektorat Sanitarny.
Gdzie zgłaszać barszcz Sosnowskiego w Szczecinie?
Występowanie barszczu Sosnowskiego można zgłaszać przez serwis Alertu Miejskiego www.alertszczecin.pl, w Zakładzie Usług Komunalnych Wydziale Lasów Miejskich oraz w Urzędzie Miasta Szczecin w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
W ubiegłym roku mieszkańcy korzystali z tej możliwości, jednak żadne zgłoszenie nie potwierdziło się.
Przeczytaj również: Mieszkańcy nie wytrzymali. Próba linczu na "Balbinie" w centrum Szczecina. Przesadzili? [WIDEO, SONDA]
Materiały informacyjne dotyczące szkodliwego działania barszczu Sosnowskiego, objawów oparzeń rośliną, pierwszej pomocy w przypadku kontaktu z nią czy sposobów, w jaki można zgłosić występowanie barszczu dostępnie są m.in. w siedzibach rad osiedli i w siedzibie Lasów Miejskich przy ul. Miodowej 3.
Przeczytaj również: Polska powiększyła się o ponad półtora tysiąca hektarów. Zachodniopomorskie też "urosło"!