Strzyżak

i

Autor: Kymi / CC BY 3.0 / wikipedia.org Strzyżak

Nie tylko komary i kleszcze. W lasach pod Szczecinem można spotkać także strzyżaki! Czy są groźne?

2018-05-09 12:54

Wraz z nadejściem wiosny podszczecińskie lasy wypełniły się spacerowiczami. W Lesie Arkońskim, Puszczy Wkrzańskiej czy Puszczy Bukowej możemy spotkać prawdziwe tłumy mieszkańców, którzy pragną odpocząć od zgiełku miasta. Niestety w lesie możemy się natknąć na różne, często niebezpieczne owady. Do grona komarów i kleszczy dołączyły strzyżaki.  

Czym są strzyżaki?

Strzyżaki to leśne owady - muchówki z rodziny narzępikowatych. Występują najczęściej latem, jednak można je spotkać także jesienią, gdy na dworze jest ciepło. Można się na nie natknąć na obrzeżach lasów i w okolicach ścieżek wydeptanych przez zwierzynę.

Jak rozpoznać strzyżaka?

Strzyżaki są koloru brązowo-brunatnego, mają skrzydła, mięsiste nóżki z haczykami, płaski twardy chitynowy pancerzyk pokryty szczecinkami, który bardzo trudno rozgnieść. Owady są niewielkich rozmiarów - mają około 4-5 milimetrów. Strzyżaki do złudzenia przypominają znane nam kleszcze. Jednak w przeciwieństwie do kleszczy (kleszcz jest pajęczakiem, strzyżak owadem), strzyżak ma skrzydła.

Owady te pasożytują głownie w sierści takich zwierząt jak:

  • sarny
  • jelenie
  • łosie
  • borsuki

Przeczytaj również: Szczecinianie oszaleli na punkcie... rzepaku! [ZDJĘCIA]

Czy strzyżaki są groźne dla człowieka?

Strzyżaki często chmarami obsiadają człowieka. Nie rozmnażają się na jego skórze, jednak gryzą, wczepiają się we włosy, a także potrafią wejść do oczu, nosa czy uszu. W związku z tym mogą być niebezpieczne głownie dla dzieci i alergików.

Przeczytaj również: Chcesz skoczyć z bulwaru do Odry? Licz się z mandatem!

Jakie choroby przenoszą strzyżaki?

Niektóre źródła, np. Świat Makro.com podają, że strzyżaki mogą być nosicielami bakterii z rodzaju Anaplasma – powodującymi anaplazmozę oraz Borrelia -boreliozę. Nie jest pewne, czy mogą nimi zarazić człowieka. Jednak jako najbardziej narażonych wymienia się głównie myśliwych, którzy mają kontakt także z martwą zwierzyną.

>> Czytaj więcej o strzyżakach na PoradnikZdrowie.pl

Zobacz #TOWIDEO: