Sztorm na Bałtyku

i

Autor: Domin

Wichury w Zachodniopomorskiem wyrządziły liczne szkody. Strażacy interweniowali prawie 300 razy

2021-12-02 8:58

Noc z 1 na 2 grudnia była bardzo pracowita dla służb. Silne porywy wiatru spowodowały liczne szkody w województwie zachodniopomorskim. Do godziny 7:00 w czwartek strażacy odnotowali blisko 300 interwencji. Głównie byli wzywani do powalonych drzew.

Pomarańczowy alert, czyli ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem obowiązywało w trzynastu powiatach: polickim, kamieńskim, goleniowskim, gryfickim, łobeskim, kołobrzeskim, świdwińskim, białogardzkim, koszalińskim i sławieńskim, a także w Szczecinie, Świnoujściu i Koszalinie. W pozostałych powiatach województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, czyli tzw. żółty alert.

Silny wiatr spowodował utrudnienia w ruchu pociągów w regionie.

- Między Stargardem a Runowem na sieci trakcyjnej, na torach leżą drzewa spoza pasa kolejowego. Wprowadzono komunikację zastępczą: Polregio na odcinku Stargard – Runowo Pomorskie, a przewoźnik Intercity na odcinku Szczecin Główny – Runowo Pomorskie" - informuje rzecznik prasowy PKP PLK Bartosz Pietrzykowski. - W nocy mieliśmy problemy na linii Wrocław-Szczecin, między Krzywinem Gryfińskim a Chojną. Nasza ekipa już się uporała ze skutkami wichury i wznowiliśmy ruch pociągów po jednym torze.

Czytaj też: Szczeciński marynarz już w stroju świętego Mikołaja! Przypomina o świętach i zaprasza na jarmark [ZDJĘCIA, WIDEO]

Największe porywy wiatr osiągał w powiatach położonych w pasie nadmorskim.

- Najsilniejszą prędkość wiatru porywy zanotowano nad ranem w Darłowie, tam wiatr osiągnął prędkość 108 km/h, na stacji w Dziwnowie 100km/h. Nieco słabiej wiało w Kołobrzegu i Świnoujściu, najsilniejsze porywy do 80 km/h, a w Szczecinie do 72 km/h - informuje synoptyk IMGW Michał Ogrodnik.

Obecnie w województwie zachodniopomorskim wciąż obowiązują dwa ostrzeżenia: drugiego stopnia w powiatach nadmorskich i pierwszego stopnia w pozostałej części regionu.

- Prędkość wiatru stopniowo będzie słabła, w tym momencie jeszcze w porywach osiąga on jeszcze do 80 km/h - dodaje Michał Ogrodnik.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do godz. 10:00, a pierwszego do godz. 9:00 w czwartek, 2 grudnia.

Czytaj też: Szybciej dojedziemy do stolicy Niemiec. Ruszyła przebudowa linii kolejowej między Szczecinem i Berlinem

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...
Niż "Daniel" zbliża się do Polski
Nasi Partnerzy polecają