Żołnierz

i

Autor: minnamoira / CC0 / pixabay.com

W Trzebiatówie powstaje batalion WOT. Trwa nabór terytorialsów

2021-04-07 9:59

Rozpoczął się nabór do drugiego batalionu lekkiej piechoty 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej – poinformował w środę rzecznik brygady. Terytorialsi będą stacjonować w Trzebiatowie i odpowiadać za 185-kilometrowy pas wybrzeża.

- Stałym miejscem dyslokacji tego pododdziału będzie kompleks koszarowy przy ul. Zagórskiej w Trzebiatowie, w powiecie gryfickim – poinformował w środę rzecznik 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej Marcin Górka. - Rejonem, za który odpowiadać będzie 142 batalion lekkiej piechoty jest cały pas wybrzeża o długości 185 km, należący do województwa zachodniopomorskiego – od Świnoujścia przez Kołobrzeg i Koszalin aż po Sławno" .

Jak informuje PAP, w koszarach w Trzebiatowie ma docelowo stacjonować kilkuset żołnierzy WOT.

- Sądząc po dużym zainteresowaniu ze strony uczniów ostatnich klas szkół średnich na terenie powiatów nadmorskich, o wyniki rekrutacji można być spokojnym. Przed młodymi ludźmi, chcącymi związać swoje życie ze służbą wojskową otwierają się nowe możliwości: realizacja pasji, a przy tym atrakcyjny system szkoleń, które dają kompetencje zarówno w wojsku, jak i życiu cywilnym – powiedział zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan.

Zobacz też: Świnoujście: Wyszedł na spacer do lasu i omal nie przypłacił tego życiem!

Dowództwo wskazuje też, że cała zachodniopomorska brygada, a szczególnie 142 batalion lekkiej piechoty w Trzebiatowie będzie realizować szkolenia "przeciwdesantowe" w pasie nadmorskim; trzebiatowskiemu pododdziałowi ma to dać szczególną specjalizację.

- Jednostka stacjonować będzie nad morzem, zatem naturalne jest to, że specjalizować będzie się w działaniach związanych z obroną wybrzeża. W szkoleniach tych będziemy współpracować z 7 Brygadą Obrony Wybrzeża, która stacjonuje zresztą w tych samych koszarach w Trzebiatowie – wyjaśnił ppłk Radwan.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jesienią 2019 r. Jej dowództwo, sztab oraz kompanie: dowodzenia, logistyczna i grupa zabezpieczenia medycznego mieszczą się w Szczecinie-Podjuchach. Wiosną 2020 r. powstał jej pierwszy batalion lekkiej piechoty – 141 blp w Choszcznie. Trzeci batalion lekkiej piechoty ma zostać powołany w Wałczu.

Jak przekazał Górka, brygada liczy obecnie ponad 600 żołnierzy-ochotników.

Żołnierzem WOT może zostać każdy Polak, który ukończył 18. rok życia i jest niekarany. Żołnierz, po ukończeniu przeszkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej bierze udział w obowiązkowych, weekendowych szkoleniach raz w miesiącu.

Zobacz też: Pomnik w centrum Szczecina odsłonił swoje nieznane oblicze. Bujne krzewy skrywały tajemnicę sprzed lat [ZDJĘCIA]

Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy
Nasi Partnerzy polecają