Wkrótce ruszą prace

W Szczecinie powstanie nowy park. Wśród bloków posadzą ponad 300 drzew

2022-10-11 8:25

Od kilkudziesięciu lat jest to niezagospodarowany "wygon" w środku blokowiska, który służy przede wszystkim jako wybieg dla psów. Nie bez powodu przestrzeń między blokami na osiedlu Zawadzkiego nazywana jest "psim polem". Wkrótce to miejsce ma zmienić swoje oblicze i stać się parkiem z prawdziwego zdarzenia. Wkrótce rozpoczną się prace.

Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie podpisał już umowę z wykonawcą, który zagospodaruje teren między blokami. Firma wybrana w przetargu zainkasuje za to prawie 4 miliony złotych.

- Mieszkańcy osiedla Zawadzkiego mogą mieć powody do radości - mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - "Psie pole", miejsce spotkań lokalnej społeczności, zostanie wreszcie zagospodarowane.

Co się zmieni na "psim polu"?

W pierwszej kolejności wykonawca pozbędzie się humusu, gruzu, resztek budowlanych czy śmieci. Następnie przystąpi do zagospodarowywania miejsca na nowo.

- Zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji - dodaje Andrzej Kus. - Powstanie duża pergola drewniana, będzie plac zabaw dla dzieci na którym znajdą się karuzele, zestawy zabawowe wielofunkcyjne, podniebna deskorolka, linarium, huśtawki. Wszystko ogrodzone będzie formą palisady drewnianej z siedziskami. Dzieci bawiły się będą „pod okiem” rodziców, ponieważ na terenie placu, jak i całego parku znajdą się ławki, kosze na śmieci czy tablice regulaminowe.

Nazwa zobowiązuje

Nazwa, chociaż potoczna, jednak zobowiązuje. Na "psim polu" nie zabraknie też wybiegu dla psów. Będzie ogrodzony, m.in. z kładkami do ćwiczeń, urządzeniem do slalomu.

- Przy wybiegu znajdziemy kosze z podajnikami na worki z odchodami, piesuary, ławki, tablice z regulaminem - dodaje Andrzej Kus.

Posadzą ponad 300 drzew

Nowy park ma stać się również oazą zieleni w samym sercu betonowego blokowiska. Posadzonych zostanie także mnóstwo roślin i drzew – liściastych i iglastych. Drzew będzie 311, krzewów niemal 1800. Dodatkowo znajdzie się tam łąka kwietna, a nawet wieża dla jaskółek, która jest jednym ze zwycięskich projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W nowym parku pojawią się także nietypowe domy, które będą przeznaczone dla owadów i motyli.

Powstanie także przyłącze energetyczne, co pozwoli na oświetlenie nowego parku i późniejszy monitoring.

Przekazanie placu budowy nastąpi w ciągu najbliższych dni. Nowy park powinien być gotowy za około rok.

Sonda
Czy Szczecin jest zielonym miastem?
Ekologiczne murale ozdobiły urząd marszałkowski w Szczecinie