Wielka "dziura w ziemi" od lat wzbudza zainteresowanie osób, które przyjeżdżają w okolice szpitala. Dolina wielkości stadionu piłkarskiego jest bowiem dość nietypowym miejscem, znajdującym się między szpitalnym parkingiem i budynkami mieszkalnymi. Przez wiele lat ogromny teren w sercu szczecińskiego Pogodna prawie nie zmieniał się, poza tym, że z biegiem lat zarastał krzewami i drzewami.
Szczecin. Wielki krater, wielkie plany
Wielkość krateru nie jest bez znaczenia. Mianowicie w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu rozpoczęto inwestycję, która niestety nigdy nie doczekała się szczęśliwego finału. W tym miejscu, na początku lat 30. XX wieku, Niemcy planowali budowę ogromnego kompleksu sportowego, ze stadionem, kortami tenisowymi, basenem i placem defilad. Te plany zostały z czasem nieco zredukowane. Krótko przed wybuchem wojny mieścił się w tym miejscu Hitlerhugend Sport-Platz, co widać na planie miasta z 1938 roku, gdzie miejsce niedoszłego stadionu oznaczone jest jako plac sportowy.
Czytaj też: Pomnik pozbawiony męskości, czyli jedna z perełek szczecińskiego Pogodna [GALERIA]
Przyczyną zaniechania budowy okazały się problemy finansowe, a następnie II wojna światowa, po której zakończeniu Szczecin znalazł się w granicach Polski i Niemcy nie mieli już szans by dokończyć inwestycję. Gdyby doszło do realizacji planów z lat 30., byłaby to najprawdopodobniej w tamtym okresie jedna z największych budowli sportowych w Europie, a obecnie mógłby to być kolejny, obok stadionu lekkoatletycznego, toru kolarskiego i hali widowiskowo-sportowej, obiektem sportowym w tej części Szczecina.
Nieużytek bez pomysłu
Po niedokończonej inwestycji pozostał ogromny krater, na który przez dziesięciolecia nie było konkretnego pomysłu. Dolina służyła okolicznym mieszkańcom jako miejsce spacerów i wybieg dla psów. Plany za zagospodarowanie tego miejsca były różne - od terenu rekreacyjnego po osiedle mieszkaniowe. Żaden z nich nie został jednak zrealizowany.
Inwestycja za ponad 600 milionów
Niedawno rozpoczęła się w tym miejscu wycinka samosiejek, które wyrosły w tym miejscu przez ostatnie dziesięciolecia. Brak roślinności ukazał ogrom tego terenu. Jest on naprawdę wielki.
Wycinka jest jednym z etapów przygotowań do inwestycji planowanej w tym miejscu. Pomorski Uniwersytet Medyczny zamierza bowiem zbudować w tym miejscu ogromne centrum kliniczno-badawcze. W nowym kompleksie mają znaleźć się m.in.: Uniwersyteckie Centrum Onkologii, Oddział Pediatrii i Żywienia. Przebudowany, Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej, Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej, Centrum Medycyny Translacyjnej oraz poradnie specjalistyczne.
Inwestycja będzie jedną z najkosztowniejszych w Szczecinie, nie tylko ze względu na funkcję budynku, ale także trudny teren, na którym zostanie on zbudowany. Budowa kompleksu, który zaprojektowała szczecińska firma Dedeco, ma rozpocząć się latem 2022 roku. Koszt inwestycji to ponad 600 milionów złotych.