Budowa tunelu pod Świną - luty 2022

i

Autor: Domin Budowa tunelu pod Świną - luty 2022

Ostatnie odliczanie

Tunel pod Świną prawie gotowy. Kiedy otwarcie dla ruchu?

2023-04-24 17:40

Oczekiwanie na tę inwestycje trwało dziesięciolecia, a sama budowa zajęła prawie trzy lata. Tunel pod Świną, łączący wyspy Wolin i Uznam jest już prawie gotowy. Będzie to najdłuższa podwodna przeprawa w Polsce. Kiedy pierwsi kierowcy będą mogli nią przejechać?

Mieszkańcy Świnoujścia oraz turyści licznie odwiedzający to nadmorskie miasto czekali na tę inwestycję od lat. Jedynym sposobem dostania się na lewobrzeżną część miasta na wyspie Uznam była przeprawa promowa. Alternatywną drogą ze Szczecina była trasa przez Niemcy, jednak wiązało się to z pokonaniem znacznie dłuższego dystansu, w większości lokalnymi drogami, więc mało kto wybierał to rozwiązanie. Już wkrótce problem z dojazdem do Świnoujścia zniknie, dzięki powstaniu tunelu pod cieśniną Świny, który zapewni stałe połączenie drogowe z resztą kraju. Prace są już na finiszu, a do otwarcia pozostały już zaledwie tygodnie.

Ostatnie prace i testy

W ostatnich tygodniach, w tunelu ułożono nawierzchnię bitumiczną. W ubiegłym tygodniu odbyły się testowe przejazdy autobusów komunikacji miejskiej.

- Autobus komunikacji miejskiej bardzo sprawnie przejechał przez tunel, po to, żeby zbadać czas przejazdu - poinformowała zastępczyni prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. - Będziemy mogli już ustawić kursy autobusów i zaraz po otwarciu uruchomić komunikację publiczną przez tunel.

Jak poinformował świnoujski magistrat, od ostatniego przystanku po stronie wyspy Uznam do pierwszego przystanku na wyspie Wolin, czyli na trasie długości 4 km, w tym 1780 metrów w tunelu autobus komunikacji miejskiej jechał 10 minut, z czego przez sam tunel, jadąc z prędkością 30 km/h, niecałe 5,5 minuty.

Obecnie trwają prace wykończeniowe. Są to roboty związane z zagospodarowaniem przestrzeni na drogach dojazdowych i wokół budynków, np. stacji transformatorowych, gdzie wykonywane są prace brukarskie. Na rampie oraz w tunelu wykonywane są dylatacje, a w budynku Biura Centrum Obsługi prowadzone są prace instalacyjne i testy wszystkich urządzeń. Oznacza to, że prace zakończą się już niebawem, a tunel zostanie udostępniony kierowcom.

Kiedy otwarcie tunelu pod Świną?

Pierwotnie otwarcie tunelu pod Świną miało nastąpić we wrześniu 2022 roku, jednak inwestycja napotkała na opóźnienia, związane m.in. z pandemią i wybuchem wojny na Ukrainie. Termin oddania tunelu pod Świną do użytku przesunął się o ponad pół roku.

- Są zapewnienia, że w połowie czerwca tunel pod Świną zostanie udostępniony. Ma to nastąpić jeszcze przed sezonem - dodaje Barbara Michalska.

Konkretnej daty jeszcze nie podano, jednak wiele wskazuje na to, że nastąpi to między 15 i 20 czerwca.

Co z przeprawą promową?

Po otwarciu tunelu pod Świną zostanie zlikwidowana przeprawa promowa "Centrum", na której pływały promy "Karsibór". To właśnie z niej korzystali w większości przyjezdni. Gdy zostanie otwarty tunel, kierowcy będą przejeżdżać właśnie nim, zamiast czekać w długich kolejkach na prom.

Nie znikną jednak promy, które kursują z okolic dworca PKP w kierunku centrum miasta, czyli przeprawa "Warszów". Promy "Bielik" nadal będą pływać między dwoma brzegami Świny. Przeprawa pozostanie bezpłatna, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Świnoujście.

Koszt budowy tunelu pod Świną to ponad 900 milionów złotych, z czego ponad 775 milionów złotych pochodzi z unijnego dofinansowania. Resztę sfinansowało miasto z własnego budżetu.

Sonda
Czy będziesz korzystać z tunelu w Świnoujściu?
Spacer ze Świnoujścia do Niemiec może dodatkowo kosztować. Musisz o tym pamiętać