Nie jest lekko...

Tramwaje jeżdżą pod prąd i nie zatrzymują się na przystanku. Wściekli pasażerowie walą pięścią w drzwi. Zamieszanie w centrum Szczecina

2022-10-17 10:43

Zmiany w funkcjonowanu komunikacji miejskiej w związku z przebudową placu Zwycięstwa, miały zostać wprowadzone tydzień temu. Udało się przy drugiej próbie. Między ulicą Krzywoustego i Bramą Portową ruch tramwajów odbywa się wahadłowo po jednym torze, co wydłuża przejazd. Zmianie uległy także lokalizacje przystanków, co powoduje sporo zamieszania i złości wśród pasażerów.

Tramwaje zmieniły trasy i przystanki

Według pierwotnych zamierzeń, zmiany miały zostać wprowadzone w ubiegłym tygodniu. Z przyczyn technicznych okazało się to jednak niemożliwe. Dopiero w niedzielę, 16 października, na placu Zwycięstwa wprowadzono wahadłowy ruch tramwajów. Częściowej zmianie uległy też trasy ich kursowania. Tak jest w przypadku "dziewiątki", która jeździ objazdem. Największym zaskoczeniem dla pasażerów jest jednak zmiana lokalizacji przystanków tramwajowych przy Bramie Portowej. Pasażerowie, którzy chcą jechać w stronę Prawobrzeża, powinni udać się na ulicę Wyszyńskiego, gdzie został ulokowany tymczasowy przystanek dla linii 7 i 8. Znajduje się on naprzeciwko przystanku w stronę pl. Kościuszki, na wysokości kwiaciarek. Natomiast "dziesiątki" zatrzymują się na alei Niepodległości, na wysokości KFC.

Pasażerowie się denerwują

Na dotychczasowym przystanku tramwaj nie zatrzymuje się, co powoduje zdziwienie, a często nawet złość u pasażerów. Niektórzy nawet uderzają pięściami w drzwi i kierują wulgarne słowa pod adresem motorniczych. Wielu pasażerów "instynktownie" czeka na tramwaj na nieczynnym przystanku, mimo iż umieszczono na nim odpowiednie informacje.

Utrudnienia dla kierowców i pieszych

Przebudowa placu Zwycięstwa to również sporo zmian i utrudnień dla kierowców i pieszych. Jadąc od strony Bramy Portowej, zmotoryzowani mają do dyspozycji tylko jeden pas ruchu. Nie ma również możliwości skrętu w lewo, w ulicę Kopernika. Jedyna możliwość to jazda na wprost, ulicą Krzywoustego. Piesi nie mogą korzystać z dotychczasowego przejścia na wysokości biblioteki ProMedia. Dla nich zostało wytyczone przejście na wylocie al. Wojska Polskiego i przy kościele garnizonowym.

Co się zmieni na placu Zwycięstwa?

Inwestycja jest jednym z etapów modernizacji śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego. Podczas przebudowy placu Zwycięstwa ma powstać m.in. pas tramwajowo-autobusowy i nowy przystanek. Zmodernizowane zostaną również przystanki przy Bramie Portowej. Remontu doczekają się także jezdnie i chodniki. Powstaną też drogi dla rowerów. Prace mają potrwać kilka miesięcy.

Sonda
Jak oceniasz szczecińską komunikację miejską?
Przebudowa placu Zwycięstwa w Szczecinie z małym falstartem