To się wydarzy już w ten weekend. Uważnie patrz w niebo!

i

Autor: Mike, Min An / CC0 / pexels.com To się wydarzy już w ten weekend. Uważnie patrz w niebo!

Nie przegap!

To się wydarzy już w ten weekend. Uważnie patrz w niebo!

2024-07-19 13:03

Ciepłe lipcowe noce sprawiają, że chętnie spędzamy długie wieczory na łonie natury i spoglądamy w rozgwieżdżone niebo. Okazją do obserwacji nieba będzie zbliżający się weekend, gdyż czeka nas pełnia Koźlego Księżyca. To zjawisko, obok którego z pewnością nie przegapią nie tylko miłośnicy astronomii. Kiedy przypada pełnia Księżyca w lipcu 2024 i jak ją obserwować? Wyjaśniamy!

Pełnia Koźlego Księżyca - skąd wzięła się nazwa?

Skąd wzięła się nazwa lipcowej pełni Księżyca? Dlaczego jest to Pełnia Koźlego Księżyca? Podobnie jak pozostałe określenia tego zjawiska, wywodzi się z indiańskich plemion i związana jest z innym zjawiskiem przyrodniczym. Mianowicie w lipcu odrasta poroże, które kozły zrzucają wiosną. To jednak nie jedyne określenie lipcowej pełni. Nazywana jest ona również "sienną" lub "burzową", co również związane jest z tym, co dzieje się w naturze o tej porze roku.

Kiedy będzie pełnia Koźlego Księżyca 2024?

Pełnię Koźlego Księżyca będzie można zobaczyć w niedzielę, 21 lipca o godzinie 12:19. To właśnie wtedy tarcza naturalnego satelity Ziemi osiągnie maksimum. W takiej postaci będzie można go podziwiać również w nocy z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek.

Jak oglądać pełnię Księżyca?

Pełnia Księżyca jest zjawiskiem, które można podziwiać nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy spojrzeć za okno, by zobaczyć "koźli" lub - jak kto woli - "sienny" lub "burzowy" Księżyc. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Chociaż pełnia nastąpi wczesnym popołudniem, gdy na dworze będzie już jasno, okrągły księżyc można podziwiać również kilka godzin później, czyli w nocy. W tym przypadku warto pamiętać, że efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem". W tym przypadku, bardzo przydatna może się okazać poniższa mapa, na której znajdziecie takie miejsca.

Ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. I nie chodzi tutaj o temperaturę, lecz zachmurzenie. Niebo powinno być bezchmurne, co o tej porze roku jest bardzo prawdopodobne, jednak mogą się zdarzyć "niespodzianki" w postaci chmur. Warto jednak na bieżąco śledzić lokalne prognozy pogody.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Ślimaki sieją spustoszenie. To prawdziwa plaga