Wycięte drzewa w centrum Szczecina nagle odżyły

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Wycięte drzewa w centrum Szczecina nagle odżyły

To się nazywa WOLA PRZETRWANIA! Wycięte drzewa w centrum Szczecina nagle ODŻYŁY! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-08-13 15:58

Tego chyba nikt się nie spodziewał. Blisko pół roku po wielkiej rzezi na drzewach, na alei Wyzwolenia w Szczecinie znów zrobiło się zielono. Przyroda nie dała za wygraną, a potraktowane piłami drzewa niespodziewanie odżyły. Z pni, które zostały w ziemi, wyrosły nowe pędy, niektóre nawet bardzo dorodne.

Wycinka dorodnych drzew miała miejsce na początku lutego 2021 r., gdy nie obowiązywały obostrzenia związane z okresem lęgowym ptaków. Na odcinku al. Wyzwolenia - od dawnego Szpitala Miejskiego do pl. Kilińskiego wycięto dziewięć dorodnych okazów - ostatnich, które uchowały się w tym miejscu. Al. Wyzwolenia stała się więc "aleją" wyłącznie z nazwy. Wycięcie drzew było związane z przebudową ulicy i torowiska tramwajowego w ramach "torowej rewolucji". Drzewa kolidowały z szerszą niż dotychczas jezdnią i planowaną w tym miejscu ścieżką rowerową.

Czytaj więcej: RZEŹ drzew w centrum Szczecina. Aleja już TYLKO z nazwy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przyroda jednak tak łatwo się nie poddaje. Kilka miesięcy po spektakularnej wycince, drzewa wykazały się wyjątkową wolą przetrwania i ich pnie zaczęły wypuszczać świeże pędy, niektóre bardzo okazałe. Dzięki temu, chociaż na chwilę i po raz ostatni, na tym odcinku alei Wyzwolenia zrobiło się jeszcze trochę zielono.

Wkrótce w tym miejscu pojawią się ekipy drogowców i wszystko się zmieni. Aleja Wyzwolenia na tym odcinku pozostanie nią już tylko z nazwy. Na przebudowanej ulicy, z powodu braku miejsca, nie są planowane żadne nowe nasadzenia.

Przebudowa torowisk w centrum Szczecina

Jest to jedna z największych inwestycji w naszym mieście, a z pewnością najbardziej skomplikowane logistycznie zadanie realizowane w Szczecinie. Projekt przebudowy torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego - Matejki – al. Wyzwolenia – pl. Rodła - Rondo Giedroycia – Dworzec Niebuszewo zakłada poprawę infrastruktury tramwajowej na łącznym odcinku około 8 kilometrów toru pojedynczego, ale także kompleksowo odpowie na potrzeby pasażerów komunikacji miejskiej, pieszych, rowerzystów i kierowców. Poprawi ich komfort i bezpieczeństwo. Zadanie jest skomplikowane i wymagające, zostanie podzielone na kilka etapów.

Czytaj więcej: Pół roku "torowej rewolucji" w centrum Szczecina. Co się zmieniło w tym czasie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy Szczecin jest zielonym miastem?
Wola przetrwania zwyciężyła. Wycięte drzewa w centrum Szczecina nagle odżyły!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany