To była pierwsza sygnalizacja świetlna w prawobrzeżnej części Szczecina. Po pół wieku wymienią ją na lepszy model

i

Autor: Google Street View To była pierwsza sygnalizacja świetlna w prawobrzeżnej części Szczecina. Po pół wieku wymienią ją na "lepszy model"

Ważna inwestycja

To była pierwsza sygnalizacja świetlna w prawobrzeżnej części Szczecina. Po pół wieku wymienią ją na "lepszy model"

2024-12-30 22:20

Chociaż do dziś pełni swoją rolę, jest już bardzo przestarzała, a nawet niebezpieczna. Po prawie 50 latach sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Emilii Gierczak i Anieli Krzywoń w Szczecinie Dąbiu zostanie przebudowana. To najstarsza sygnalizacja w prawobrzeżnej części miasta.

Blisko 47 lat temu, z początkiem 1978 roku został przygotowany przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Dróg i Mostów projekt sygnalizacji świetlnej wzbudzanej przez pieszych na skrzyżowaniu ulic Anieli Krzywoń i Emilii Gierczak. W tym samym roku pierwsza sygnalizacja w Dąbiu ale również pierwsza w prawobrzeżnej części Szczecina zaczęła funkcjonować.

Projekt sygnalizacji w Dąbiu z 1978 r.

i

Autor: ZDiTM Szczecin Projekt sygnalizacji w Dąbiu z 1978 r.

Swoją - jak na tamte lata - nowoczesnością wzbudzała zaciekawienie przede wszystkim najmłodszych mieszkańców Dąbia, którzy pokonując drogę do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 23 wspinali się na obudowę złącza, by nacisnąć przycisk wzbudzania pieszych, zwany potocznie "guzikiem". Z jej powstania cieszyli się również rodzice uczniów szkoły, dla których stanowiła zapewnienie bezpieczeństwa. Była także „nauczycielką” dla przedszkolaków z pobliskiego Przedszkola nr 43, którzy z jej pomocą pobierali pierwsze swoje lekcje bezpieczeństwa ruchu.

- Przez niespełna 50 lat sygnalizacja funkcjonowała bezawaryjnie. W roku 1983 i 1989 przeszła modernizacje, polegające m.in. na wymianie sterowników i sygnalizatorów - tłumaczy Marta Kwiecień-Zwierzyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Jednak po prawie półwiecznej eksploatacji przyszedł czas pożegnania wysłużonego oprogramowania sterującego, które nie spełnia obecnych norm i nie jest dostosowane do większego, niż w tamtym czasie, natężenia ruchu. O unowocześnieniu systemu, a co za tym idzie - zwiększeniu komfortu poruszania się po Dąbiu i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zdecydowali sami mieszkańcy, wybierając projekt w głosowaniu na Szczeciński Budżet Obywatelski.

- Z nowym rokiem rozpocznie się budowa sygnalizacji, która stanowi zwycięski projekt zgłoszony do SBO 2023 - dodaje Marta Kwiecień-Zwierzyńska. - Projekt uzyskał 1598 głosów i zakładał dostosowanie sygnalizacji do obowiązujących przepisów oraz poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu na skrzyżowaniu.

Projekt nowej sygnalizacji świetlnej

i

Autor: ZDiTM Szczecin Projekt Znowej sygnalizacji świetlnej

Plac budowy został przekazany w poniedziałek, 30 grudnia 2024 r. Prace będzie prowadzić firma KBC Brok spółka komandytowo-akcyjna, z którą ZDiTM zawarł umowę.

- Wykonawca na realizację zadania będzie miał 210 dni, tym samym prace powinny zakończyć się z końcem lipca - tłumaczy Marta Kwiecień-Zwierzyńska. - Podczas prowadzonych prac ruch pojazdów zostanie utrzymany. W zakres prac wchodzi budowa akomodacyjnej acyklicznej sygnalizacji świetlnej wraz z wyznaczeniem nowego przejścia dla pieszych przez ulicę Emilii Gierczak oraz dostosowanie chodników w rejonie przejść do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Zmianie ulegnie również organizacja ruchu, która wprowadzi ruch jednokierunkowy na ul. Mianowskiego.

Koszt inwestycji to ponad milion złotych.

Jak dodaje Marta Kwiecień-Zwierzyńska, nowy rok będzie obfitował w kolejne inwestycje w Dąbiu.

- Z początkiem roku 2025 przekazany zostanie plac budowy dla zadania Doświetlenie istniejących przejść dla pieszych w Dąbiu – 5 lokalizacji. Doświetlone zostaną przejścia dla pieszych w ciągu ulicy Goleniowskiej przy ul. Regalickiej, w ciągu ulicy Goleniowskiej przy ulicy Wrzesińskiej, w ciągu ulicy Isaaca Newtona, w ciągu ulicy Gryfińskiej przy ulicy Wiosennej i w ciągu ulicy Przestrzennej - podkreśla przedstawicielka ZDiTM.

QUIZ: Szczecin czy Berlin?
Pytanie 1 z 15
Na zdjęciu jest Szczecin czy Berlin?
Quiz: Szczecin czy Berlin?
Tramwaje wróciły na ulicę Kolumba