To będzie wyjątkowa atrakcja turystyczna Pomorza Zachodniego! TONA farby pokryła najdłuższy most na Odrze [ZDJĘCIA]

2020-07-22 9:53

Tona ciemnoszarej farby pokryła już każde z dziewięciu przęseł dawnego mostu kolejowego łączącego Siekierki i Neurüdnitz. Wkrótce nieczynną od lat najdłuższą przeprawę na Odrze będzie można pokonać rowerem lub pieszo, podziwiając przy okazji wyjątkowe widoki. Trwają intensywne prace po stronie polskiej, a jeszcze w ciągu wakacji budowa ruszy także po niemieckiej stronie.

Most zabezpieczono pod względem antykorozyjnym. Ułożono również pierwsze 90 metrów ścieżki rowerowej wykonanej z płyt kompozytowych. Każda ma 6 metrów długości, 2,3 metra szerokości i waży aż 950 kg. Na ostatnim, 9 przęśle przygotowywane jest rusztowanie do montażu blisko 30 tonowego tarasu widokowego, który powstaje na terenie byłej Stoczni Szczecińskiej. Konstrukcja niedługo będzie transportowana.

Dodatkowo na terenie tzw. wyspy mineralnej przygotowane jest 50 procent ścieżki rowerowej bez wierzchniej warstwy asfaltu. Od początku grudnia ubiegłego roku, gdy prace ruszyły, odnowiony zostały także zabytkowe przyczółki starego mostu. Następne etapy prac obejmie dalszy montaż płyt kompozytowych oraz montaż tarasu widokowego.

- Turystyka rowerowa coraz mocniej zyskuje na znaczeniu, a okres pandemii wręcz zwrócił naszą uwagę w kierunku swobodnego podróżowania i bliższego kontaktu z naturą - mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Taki właśnie pomysł mieliśmy na modernizację mostu w Siekierkach. To obiekt, który będzie przyciągał turystów spragnionych przygody i przyrody. Cieszę się, że inwestycja postępuje i że ma w tym udział lokalna firma. Nie wstrzymujemy naszych inwestycji publicznych. Uważamy, że wciąż powinny one być kołem zamachowym gospodarki.

Na liczącym 660 metrów obiekcie powstanie nie tylko trasa rowerowa, ale i miejsca odpoczynku dla turystów oraz specjalna platforma widokowa. Dolina Dolnej Odry to obszar, gdzie występuje ponad 170 gatunków ptaków, m.in. bieliki czy puchacz Bubo-Bubo. W ocenie przyrodników to ostatni tak cenny obszar w Europie. Inwestycję w imieniu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego prowadzi Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Koszt zadania to blisko 12 mln zł, z czego 85 procent stanowi dofinansowanie z programu INTERREG Va. Za inwestycję po niemieckiej stronie mostu odpowiada Urząd Gminy Barnim-Oderbruch, który zapowiada że prace mogą ruszyć jeszcze w sierpniu br. Zadanie obejmie odnowienie powłok antykorozyjnych wraz z malowaniem mostu, wykonanie ścieżki rowerowej w technologii płyt kompozytowych oraz wykonanie ciągów pieszych. Całość prac zakończy się w przyszłym roku.

Jak dobrze znasz atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Promenada Gwiazd?
Wakacje w Toruniu można spędzić w Piernikowym Miasteczku