To będzie pierwsza inwestycja z programu budowy 100 obwodnic. Kto zbuduje drogowe obejście Gryfina?

2020-09-30 20:47 Grzegorz Kluczyński
Korek, samochody
Autor: shilin wang / CC0 / pixabay.com

To ma być pierwsza z 9 nowych obwodnic w województwie zachodniopomorskim, realizowanych w ramach programu budowy 100 obwodnic. Ruszył przetarg na zaprojektowanie i budowę drogowego obejścia Gryfina. Obwodnica o długości 5,6 km wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta.

- Opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej ma GDDKiA zająć maksymalnie 17 miesięcy - informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Roboty budowlane powinny zostać zrealizowane w ciągu 22 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych).

Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2021-2025. Kryteriami wyboru wykonawców w ogłoszonym właśnie przetargu będzie cena (60 proc.), przedłużenie okresu gwarancji na ekrany akustyczne (30 proc.) oraz skrócenie terminu realizacji o 3 miesiące (10 proc.).

Obwodnica Gryfina
Autor: GDDKiA Szczecin

Odcinek DK31 przebiegający przez Gryfino prowadzi głównymi ulicami miasta, będąc w jego południowej części jedyną drogą, na której kumuluje się ruch tranzytowy i lokalny. Obwodnica Gryfina ominie miasto od zachodu, wyprowadzając z niego ruch tranzytowy.

- Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP, czyli główna o ruchu przyspieszonym - dodaje Mateusz Grzeszczuk. - Na trasie obwodnicy przewidziano budowę czterech rond: na początku i końcu obwodnicy, na skrzyżowaniu z DW120 i na skrzyżowaniu z drogą powiatową.

Inwestycja posiada wydaną w 2012 roku decyzję środowiskową. Od lutego ubiegłego roku trwały prace nad Koncepcją Programową wraz z badaniami podłoża. Wejście w fazę realizacji tej inwestycji było możliwe dzięki ujęciu zadania w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Mielno. Moment kradzieży ferrari wartego ponad milion zł

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.