W parku Chopina powstaje lapidarium

i

Autor: ZUK Szczecin W parku Chopina powstaje lapidarium

Szczecin: Wykopali spod ziemi kilkanaście zabytkowych nagrobków. Teraz zostaną wyeksponowane [ZDJĘCIA]

2021-06-22 8:10

Przez ostatnie dziesięciolecia, zupełnie zapomniane spoczywały pod warstwą ziemi. Dzięki miłośnikom historii, ponownie ujrzały światło dzienne, a już niebawem, godnie wyeksponowane, będą przypominać o przeszłości tego miejsca. W parku Chopina, obok zabytkowej kaplicy cmentarnej, w której w ostatnim czasie funkcjonowało prosektorium, powstaje lapidarium.

Do końca lat 90. ubiegłego wieku w kaplicy z czerwonej cegły, działało prosektorium Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej. Od tego czasu budynek stoi pusty i jest jednym z najbardziej "mrocznych" obiektów w okolicy. Tuż dawnej kaplicy znajdował się kiedyś cmentarz, który został zlikwidowany po II wojnie światowej, a część nagrobków nie została uprzątnięta i przez dziesięciolecia leżała przykryta warstwą ziemi.

Czytaj więcej: Tak wygląda opuszczone PROSEKTORIUM w Szczecinie. W tym miejscu naprawdę wieje grozą! [WIDEO, ZDJĘCIA]

W 2019 roku dr Marek Łuczak, szczeciński policjant i historyk, wraz z wolontariuszami i mieszkańcami Niemierzyna, prowadził poszukiwania nagrobków.

- Znalazł ich kilkanaście - mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Wraz z radą osiedla wnioskował o stworzenie w tym miejscu lapidarium. Zakład Usług Komunalnych zabezpieczył więc środki i przystąpił do inwestycji, która zmierza już do końca.

Prace objęły wykonanie specjalnego placu z utwardzoną nawierzchnią oraz krawężnikami. Dodatkowo przeprowadzono konserwację odkrytych nagrobków. Kamienne elementy zostały już zamontowane w docelowym miejscu. Tuż przy lapidarium ustawiona została okrągła ławka okalająca rośliny.

Dodatkowo, przy wejściu, na specjalnie przygotowanym stojaku, zamontowana będzie tablica informacyjna, dzięki której poznamy historię istniejącego w tym miejscu przed laty cmentarza.

Koszt inwestycji to około 150 tysięcy złotych. Prace mają się zakończyć do końca czerwca.

Czytaj też: W tych miejscach w Szczecinie wieje grozą... a nawet straszy! [GALERIA]

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania
Nasi Partnerzy polecają