Nowoczesny budynek szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie

i

Autor: SPWSZ w Szczecinie W budynku znajdą się oddziały i poradnie chorób zakaźnych

Szczecin: W szpitalu na Arkońskiej rusza budowa oddziału zakaźnego [WIZUALIZACJE]

2021-10-19 7:42

Kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym został wmurowany. Uroczystość, która odbyła się w poniedziałek, 18 października oznacza symboliczny start nowego, najważniejszego etapu inwestycji. Zakończyły się bowiem prace przygotowawcze i rozpoczyna się budowa obiektu. Nowoczesny budynek, w którym znajdą się oddziały i poradnie chorób zakaźnych, powstanie na terenie szpitala przy ul. Arkońskiej. Na dachu obiektu mieścić się będzie lądowisko dla śmigłowców.

"Dla pamięci przyszłych pokoleń… 76 lat po tym, gdy tuż po wojnie, w zniszczonym mieście, przy ulicy Arkońskiej pojawiło się miejsce, gdzie każdy chory potrzebujący pomocy mógł ją uzyskać. Początkowo, ze względu na brak środków, skala pomocy była niewielka, ale dzięki staraniom wielu osób - to właśnie tu utworzono wówczas pierwszy Szpital Zakaźny.

Przez lata placówka stała się nowoczesnym szpitalem wielospecjalistycznym, w którego strukturach nadal, niezwykle ważną rolę pełnią Oddziały i Poradnie Chorób Zakaźnych. Ich rola stała się nieoceniona szczególnie teraz - podczas trwającej pandemii COVID-19"

- tak brzmi fragment tekstu aktu erekcyjnego, który wraz z kamieniem węgielnym został wmurowany w fundamenty budynku.

Czytaj też: Szczecin: Trzymał bombę na strychu kamienicy. Ile mu grozi?

Inwestycja przewiduje budowę i wyposażenie w aparaturę medyczną nowoczesnego obiektu, w którym będą mieściły się oddziały i poradnie chorób zakaźnych dla dorosłych i dzieci. Pacjenci przyjmowani będą na oddziały w dwóch niezależnych punktach przyjęć SOR - pediatrycznym i dla osób dorosłych - dostępnych na poziomie parteru. Dodatkowo na parterze znajdą się poradnie specjalistyczne. Na pierwszym piętrze powstanie Oddział Dziecięcy Obserwacyjno-Zakaźny, natomiast na drugim i trzecim oddziały zakaźne dla dorosłych. Kolejne piętra – czwarte i piąte – przeznaczone zostaną na zaplecza socjalne, administracyjne oraz sale szkoleniowe dla studentów. W budynku zaprojektowano szereg rozwiązań umożliwiających bezpieczne przyjmowanie pacjentów z chorobami zakaźnymi oraz ich hospitalizację – to rozwiązania komunikacyjne, śluzy, izolatki czy pomieszczenia do dekontaminacji.

Ponadto projekt zakłada stworzenie lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na dachu nowego obiektu oraz budowę łącznika z Centrum Diagnostyki Obrazowej. Celem projektu jest zintegrowanie oddziałów zakaźnych dla dzieci i dorosłych, skupienie pacjentów w jednym miejscu, a także możliwość izolowania obiektu w trakcie pandemii.

Wykonawca zakończył już prace przygotowawcze, które polegały m.in na przebudowie infrastruktury podziemnej, odwiertach geologicznych i szeregu prac geodezyjnych. Wykonano wykop pod budynek, oraz częściowo podbudowę pod fundamenty wraz z izolacją przeciwwilgociową i instalacje sanitarne podposadzkowe.

W najbliższym czasie wykonawca rozpocznie budowę konstrukcji budynku – fundamenty budynku, ściany nośne i stropy piwnicy. Zakończenie inwestycji zaplanowano na listopad 2023 roku. Jej koszt to około 70 milionów złotych. Część środków pochodzi z unijnego dofinansowania.

Czytaj też: Rekordzista z Zachodniopomorskiego. Jechał "na gapę", teraz musi zapłacić fortunę!

Sonda
Chorowałeś na Covid-19?
Sroka na szczecińskim torze kolarskim. Wyjątkowe dzieło ozdobiło zabytkowy obiekt