Polsko-węgierski mural na Pomorzanach

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Mural przy ul. Dunikowskiego upamiętnia wydarzenia z 1956 roku

Szczecin: Polsko-węgierski mural przypomina o wydarzeniach sprzed lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-09-04 6:05

Pomorzany to prawdziwe szczecińskie "zagłębie" murali. W tej części miasto powstało ich już naprawdę dużo, a wciąż pojawiają się kolejne. Tym razem nowe, wielkoformatowe malowidło pojawiło się na szczytowej ścianie jednej z kamienic przy ul. Dunikowskiego. Tym razem nawiązuje ono do ważnych wydarzeń historycznych sprzed 65 lat.

Mural upamiętnia wydarzenia z 1956 roku na Węgrzech. Podczas powstania węgierskiego mieszkańcy Szczecina udzielili pomocy mieszkańcom tego kraju, a dokładniej dzielnicy Csepel w Budapeszcie. Malowidło powstało z okazji 65. rocznicy tych wydarzeń i jest symbolem solidarności polsko-węgierskiej. Pięć lat temu, w 60. rocznicę powstania na Węgrzech, na Jasnych Błoniach odsłonięto pomnik "węgierskiego chłopca".

Czytaj też: Nowe dzieło ozdobiło pustą ścianę na szczecińskich Pomorzanach. "Niebieski dom" pobudza wyobraźnię [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dzieło wywołało burzliwą dyskusję w mediach społecznościowych. Zdaniem części internautów, jego forma jest zbyt "siermiężna" i kojarzy się z czasami PRL. Niektórzy też błędnie interpretują jego treść, odwołując się do czasów II wojny światowej lub obecnej sytuacji politycznej.

  • "Socrealizm w czystej formie."
  • "Masakra. Przypomina murale typu 'Program XIX zjazdu PZPR programem całego narodu' - zarówno w poziomie artystycznym jak i w treści. Choć nie, w poziomie artystycznym nie. Jest znacznie gorszy niż tamte."
  • "Socjalistyczny w treści, narodowy w formie..."
  • "Ten polski orzeł taki jakiś ni piastowski, ni współczesny. Zresztą nadmuchane to strasznie, jak cała polsko-węgierska 'przyjaźń'"
  • "Austro-Węgry rozbiór Polski, II wojna - Węgry były razem z Hitlerowcami. Normalnie "nasze bratnie dusze". Olać to."
  • "Pod względem zamiłowania społeczeństwa do zamordyzmu i wybierania złych władz, to zdecydowanie mamy z wegrami wiele wspólnego. Podobnie głupie narody."
  • "Może i intencje szczere, ale ten pompatyczny koreański styl..."

- czytamy w komentarzach w mediach społecznościowych.

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, wkrótce obok malowidła ma pojawić się kod QR, po którego zeskanowaniu będzie można bliżej poznać okoliczności jego powstania i historię wydarzeń z 1956 roku.

Czytaj też: "Sokół Millenium" w Szczecinie. Wyjątkowy mural powstał na ul. Kolumba [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy w Szczecinie powinno powstać jeszcze więcej murali?
Polsko-węgierski mural przypomina o wydarzeniach sprzed 65 lat
Nasi Partnerzy polecają