Wygrodzenia na węźle Głębokie

i

Autor: Szczecińskie Inwestycje Miejskie Na węźle Głębokie, wzdłuż poboczy pojawiły się specjalne wygrodzenia

Szczecin: Na węźle Głębokie pojawiły się nietypowe "parawany". Będą pełnić ważną funkcję [ZDJĘCIA]

2021-12-20 11:00

Na węźle Głębokie, którego budowa niedawno dobiegła końca, pojawiły się nietypowe konstrukcje. Wzdłuż poboczy zamontowane zostały wygrodzenia, przypominające kształtem parawany. Do czego mają służyć te konstrukcje?

Wygrodzenia pojawiły się tymczasowo. Ich głównym zadaniem jest ochrona nowych nasadzeń w okresie zimowym.

- Okres zimowy to czas próby dla wielu roślin znajdujących w bliskim sąsiedztwie pasa drogowego. Zwłaszcza nowe nasadzenia, wymagają w tym okresie szczególnej uwagi - tłumaczy Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Zabezpieczenia mają chronić rośliny przed błotem pośniegowym czy środkami stosowanymi w ramach zimowego utrzymania ulic. Wykonane zostały z podwójnej agrowłókniny, która jest przymocowana do wbitych w ziemię drewnianych palików.

Czytaj też: Szczecin: Dlaczego tramwaje jeżdżą tyłem? Dziwne manewry na Rondzie Giedroycia [ZDJĘCIA, WIDEO]

Prace budowlane na węźle Głębokie zakończyły się już kilka tygodni temu, przed zakładanym terminem. Budowa rozpoczęła się w grudniu 2019 roku i miała potrwać dwa lata. W ramach inwestycji wykonana została pętla tramwajowo-autobusowa z peronami tramwajowo-autobusowymi door to door, miejscami postojowymi kiss&ride, stanowiskami do postoju taksówek, parkingiem rowerowym, stanowiskiem wypożyczalni roweru miejskiego. Na terenie pętli zamontowanych zostało 8 dwustronnych wiat przystankowych oraz elementy małej architektury takich jak ławki, przysiadki i kosze na śmieci. Pętla posiada budynek socjalny z poczekalnią dla pasażerów. Węzeł został również wyposażony w System Informacji Pasażerskiej oraz system zasilania telefonów komórkowych – ładowany poprzez panele słoneczne.

Koszt prac to blisko 66 mln zł, z czego ponad 33 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego.

Czytaj też: Pół kilometra zjeżdżalni. Wyposażają szczecińską "Fabrykę Wody" [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy Szczecin jest zielonym miastem?
Węzeł Głębokie prawie gotowy. Skończą przed terminem?
Nasi Partnerzy polecają