Ulica Kolumba w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Szczecin: Kto wyremontuje torowisko na Kolumba? Jest pięciu chętnych na inwestycję wartą ponad ćwierć miliarda

2021-03-29 13:19

Pięć firm złożyło swoje oferty w przetargu na remont torowisk na szczecińskich Pomorzanach i części centrum. Wkrótce dowiemy się, kto zostanie wykonawcą tej ogromnej i bardzo potrzebnej inwestycji komunikacyjnej, wartej ponad ćwierć miliarda złotych. Ulica Kolumba jest niemalże w stanie agonalnym, niewiele lepiej wygląda sytuacja na ulicach Chmielewskiego i al. Powstańców Wielkopolskich i na pętli Pomorzany. To ma się zmienić już niebawem.

Tutaj nawet ostrożna jazda samochodem może skutkować uszkodzeniem zawieszenia. Podróż tramwajem, którym niemiłosiernie buja na lewo i prawo, też do przyjemności nie należy. Ulica Kolumba od wielu lat jest w katastrofalnym stanie. To na szczęście wkrótce się zmieni. Zmiany czekają także torowisko w ciągu ulicy Chmielewskiego i alei Powstańców Wielkopolskich i wysłużoną pętlę tramwajową na Pomorzanach.

W przetargu na kolejny etap "torowej rewolucji", obejmującej przebudowę torowisk na Pomorzanach oraz w części centrum Szczecina, swoje oferty złożyło 5 firm. Trzy oferty mieszczą się w budżecie, jedna nieznacznie go przekracza, jedna jest zdecydowanie droższa.

  • Budimex S.A.- 274 250 468,86 zł
  • ZUE S.A. - 261 951 993,27 zł
  • Roverpool Sp. z o.o. - 267 980 100,00 zł
  • TORPOL S.A. - 259 715 741,55 zł
  • TRAKCJA S.A. - 292 421 878,22 zł

Miasto przeznaczyło na tę inwestycję 272 135 163,43 zł.

- Przed nami dokładna weryfikacja ofert, a następnie kontrola uprzednia unijna, zatem na wynik i podpisanie umowy będzie trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy - tłumaczy Hanna Pieczyńska ze spółki Tramwaje Szczecińskie.

Zobacz też: Niebezpieczny pustostan od lat straszy w centrum Szczecina. Kiedyś może tu dojść do tragedii [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ostatni remont ulicy Kolumba miał miejsce w drugiej połowie lat 80., czyli ponad 30 lat temu. Jest to jedna z głównych dróg łączących centrum z Pomorzanami, panuje więc tutaj duży ruch. Poza tramwajami i samochodami osobowymi przejeżdża tędy wiele ciężkich pojazdów. To spowodowało, że nawierzchnia jest bardzo zniszczona. Nierówny asfalt, "klawiszujące" płyty betonowe na torowisku, pozapadane studzienki - to wszystko sprawia, że nawet ostrożna jazda samochodem może skończyć się uszkodzeniem zawieszenia.

To ma się zmienić za sprawą gruntownej przebudowy, która planowana jest już niebawem. W efekcie ulice Kolumba i Chmielewskiego mają wyglądać jak zmodernizowana ul. Arkońska czy Potulicka. Wyremontowane zostanie torowisko, jezdnia, chodniki, powstaną nowe drogi dla rowerów i wyniesione przystanki typu wiedeńskiego.

Czytaj też: Legendarne "Małe ZOO" znika z centrum Szczecina. "Tu kupiłem pierwszego chomika" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zmieni się również dojazd do Pomorzan od strony pl. Szyrockiego. Przebudowane zostanie torowisko i przystanki na al. Powstańców Wielkopolskich. W rejonie przyszłej stacji SKM Szczecin Pomorzany powstanie nowy przystanek.

Ogromna metamorfoza czeka także wysłużoną pętlę tramwajową na Pomorzanach, która zostanie powiększona i dostosowana do obecnie obowiązujących norm.

To jednak nie koniec planów związanych z modernizacją torowisk w tej części miasta. Przebudowa obejmie swoim zasięgiem również ulicę Dworcową, Nową i Nabrzeże Wieleckie.

Wykonawca będzie miał 2 lata na zrealizowanie inwestycji.

Stare poprzemysłowe zabudowania przy ul. Kolumba w Szczecinie w końcu wypięknieją?
Nasi Partnerzy polecają