Przebudowa węzła Kijewo - czerwiec 2021

i

Autor: GDDKiA Szczecin Przebudowa węzła Kijewo - czerwiec 2021

Szczecin: Koniec gigantycznych korków na A6? Zmiany na węźle Kijewo [ZDJĘCIA]

2021-06-24 8:12

W ostatnim czasie tworzyły się w tym miejscu gigantyczne korki, zwłaszcza w weekendy, gdy panował wzmożony ruch na trasie do nadmorskich miejscowości. Kierowcy, którzy spędzali w długich kolejkach nawet kilka godzin, mogą odetchnąć z ulgą. Od środy na autostradzie A6, w rejonie węzła Kijewo, dostępne są dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Tak będzie przez całe wakacje.

- Będzie to znaczne ułatwienie w dojeździe nad morze - mówi Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Od rozpoczęcia obecnego etapu robót, wiosną tego roku, ruch odbywał się jedną jezdnią po jednym pasie w każdym kierunku, co powodowało zatory sięgające w weekendy nawet 10 kilometrów.

Teraz przejazd na tym odcinku powinien być znacznie bardziej płynny, chociaż kierowcy wciąż powinni zachować szczególną ostrożność.

- Będzie to jednak cały czas przejazd przez plac budowy z ograniczeniem prędkości, dlatego prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności - dodaje Mateusz Grzeszczuk.

Czytaj też: Szczecin: W piątek pojedziemy po nowym rondzie [ZDJĘCIA]

W kontraktach dotyczących przebudowy autostrady A6 GDDKiA przewidziała wymaganie dotyczące niezawężania przekroju autostrady na czas wakacji, gdy ruch na drogach prowadzących nad morze wzrasta trzykrotnie. Efektem jest powstawanie zatorów w miejscach zwężeń.

- Wprowadzenie ruchu dwiema jezdniami A6 na wakacje wymagało odpowiedniego zaplanowania prac - mówi Mateusz Grzeszczuk. - Kluczowa była tu przebudowa jezdni autostrady ze starą, poniemiecką nawierzchnią betonową. Nawierzchnia jezdni w stronę Świnoujścia/Gdańska została już przebudowana. Umożliwiło to udostępnienie jej do ruchu na czas wakacji.

Czytaj też: Z sercem na pokładzie. W półtorej godziny ze Szczecina do Wrocławia. Liczyła się każda minuta! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Po wakacjach utrudnienia powrócą. Ponownie wprowadzony ruchu jedną jezdnią. Wszystko w powodu wykonania pozostałych prac na węźle, gdzie trzeba przebudować jezdnię A6 w stronę Kołbaskowa. Zakończenie prac planowane jest w połowie przyszłego roku.

Węzeł Kijewo po nowemu 

Węzeł Szczecin Kijewo stanowi połączenie autostrady A6 z DK10. Jest to również główny węzeł łączący Szczecin z siecią autostrad i dróg ekspresowych. Węzeł został wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku, a następnie rozbudowany w latach 70. i 80. 

Po przebudowie węzeł będzie miał nowe, szersze wiadukty, pod którymi będzie miejsce nie tylko na dwie jezdnie autostrady, dzięki którym poprawi się płynność przejazdu przez węzeł, ale także na nowe jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. W rejonie węzła starą, betonową nawierzchnię autostrady zastąpi nowa nawierzchnia bitumiczna. Nowe łącznice będą miały łagodniejsze łuki oraz pasy włączeń i wyłączeń, których dotychczas brakowało. W efekcie powstanie większy węzeł drogowy, który zapewni zarówno znaczącą poprawę płynności, jak i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Czytaj też: Szczecin: Ukradł 50 metrów kabla. Mógł doprowadzić do katastrofy kolejowej!

Z sercem na pokładzie. W półtorej godziny ze Szczecina do Wrocławia