Niebieska Filharmonia

i

Autor: ESKA INFO Szczecin Niebieska Filharmonia

Szczecin: Filharmonia znów zmieni barwy. Dlaczego "lodowy pałac" zaświeci się na niebiesko?

2021-05-05 8:17

Na co dzień śnieżnobiała, przy szczególnych okazjach nabiera niecodziennych barw. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Szczecinie, czyli gmach Filharmonii im. M. Karłowicza, którego elewacja każdego wieczoru rozświetla okolicę, w środę wieczorem zaświeci się na niebiesko. Skąd ten niecodzienny kolor "lodowego pałacu"? Wyjaśniamy.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie z chęcią przyłączyła się do różnych ważnych inicjatyw, mających na celu zwrócenie uwagi na istotne problemy. Z tej okazji, w przypadającym 5 maja Światowym Dniu Nadciśnienia Płucnego, w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół "lodowy pałac" zaświeci się na niebiesko. Stowarzyszenie, przy wsparciu Filharmonii, chce w ten sposób zwrócić uwagę na bardzo rzadką i ciężką chorobę, jaką jest nadciśnienie płucne.

Zobacz też: Tutaj ludzkie mięso przerabiano na... BIGOS! Kamienica legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" już tak nie wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dlaczego akurat kolor niebieski? Ponieważ jednym z objawów nadciśnienia płucnego są sine, przypominające niebieski kolor, usta. Inne objawy to m.in. duszność oraz łatwa męczliwość. Przez te niespecyficzne symptomy, nadciśnienie płucne jest często mylone z astmą lub innymi chorobami. Z tego powodu postawienie właściwej diagnozy trwa nawet kilka lat. Choroba może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku. Chorują na nią także dzieci. Brak leczenia prowadzi do śmierci. Osoby cierpiące na tą chorobę, mają problemy z czynnościami, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie, bez zastanowienia. W zaawansowanym stadium choroby wchodzenie po schodach, krótki spacer, samodzielne ubranie się, czy codzienna toaleta są ogromnym wyzwaniem.

Więcej informacji o inicjatywie można znaleźć na stronie www.phapolska.org.

Zobacz też: Wieża widokowa w Cedyni zachwyca! Atrakcja turystyczna odzyskała dawny blask

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany