Szczecin: Filharmonia znów zmieni barwy. Dlaczego "lodowy pałac" zaświeci się na niebiesko?

Niebieska Filharmonia
Autor: ESKA INFO Szczecin Niebieska Filharmonia

Na co dzień śnieżnobiała, przy szczególnych okazjach nabiera niecodziennych barw. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Szczecinie, czyli gmach Filharmonii im. M. Karłowicza, którego elewacja każdego wieczoru rozświetla okolicę, w środę wieczorem zaświeci się na niebiesko. Skąd ten niecodzienny kolor "lodowego pałacu"? Wyjaśniamy.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie z chęcią przyłączyła się do różnych ważnych inicjatyw, mających na celu zwrócenie uwagi na istotne problemy. Z tej okazji, w przypadającym 5 maja Światowym Dniu Nadciśnienia Płucnego, w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół "lodowy pałac" zaświeci się na niebiesko. Stowarzyszenie, przy wsparciu Filharmonii, chce w ten sposób zwrócić uwagę na bardzo rzadką i ciężką chorobę, jaką jest nadciśnienie płucne.

Zobacz też: Tutaj ludzkie mięso przerabiano na... BIGOS! Kamienica legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" już tak nie wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dlaczego akurat kolor niebieski? Ponieważ jednym z objawów nadciśnienia płucnego są sine, przypominające niebieski kolor, usta. Inne objawy to m.in. duszność oraz łatwa męczliwość. Przez te niespecyficzne symptomy, nadciśnienie płucne jest często mylone z astmą lub innymi chorobami. Z tego powodu postawienie właściwej diagnozy trwa nawet kilka lat. Choroba może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku. Chorują na nią także dzieci. Brak leczenia prowadzi do śmierci. Osoby cierpiące na tą chorobę, mają problemy z czynnościami, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie, bez zastanowienia. W zaawansowanym stadium choroby wchodzenie po schodach, krótki spacer, samodzielne ubranie się, czy codzienna toaleta są ogromnym wyzwaniem.

Więcej informacji o inicjatywie można znaleźć na stronie www.phapolska.org.

Zobacz też: Wieża widokowa w Cedyni zachwyca! Atrakcja turystyczna odzyskała dawny blask

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE