Wieża widokowa w Cedyni zachwyca! Atrakcja turystyczna odzyskała dawny blask

i

Autor: UM Cedynia

Wieża widokowa w Cedyni zachwyca! Atrakcja turystyczna odzyskała dawny blask

2021-04-30 10:38

Zabytkowa wieża widokowa, która jest jednym z najciekawszych punktów widokowych w tej części regionu i z którego można podziwiać piękną panoramę rozlewisk Odry, odzyskała swój dawny blask. 120-letni zabytek zyskał też nową iluminację, dzięki której pięknie prezentuje się także po zmierzchu.

Remont 14-metrowej wieży został sfinansowany w dużej mierze ze środków unijnych. Inwestycja o wartości prawie 1,3 mln zł obejmowała remont wieży widokowej wraz z montażem iluminacji świetlnej, monitoringiem, elementami małej architektury, uporządkowaniem terenu, nadzorem inwestorskim i promocją projektu.

Wieża widokowa będzie czynna codziennie od godziny 9.00 do godziny 19.00. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Zobacz też: Szczecin: "Urzędowe" pustułki wróciły do gniazda... i mają już jajko!

Wieża zbudowana została w 1895 roku z polecenia ówczesnego burmistrza Ernesta Melchera jako pomnik dla uczczenia żołnierzy poległych podczas wojen Prus z: Danią w 1864, Austrią w 1866 oraz Francją w 1870 i 1871 roku. Zabytek wznosi się na 14 metrów, skąd roztacza się wyjątkowa panorama miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. Na jego szczyt prowadzi 60 krętych schodów. W czasie II wojny światowej, w lutym 1945 roku obiekt stanowił ważny punkt obserwacyjny. Następnie użytkowały go Wojska Ochrony Pogranicza. Po 1956 roku został odrestaurowany oraz udostępniony do zwiedzania.

Zobacz też: Tutaj ludzkie mięso przerabiano na... BIGOS! Kamienica legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" już tak nie wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania