Wieża widokowa w Cedyni zachwyca! Atrakcja turystyczna odzyskała dawny blask

Wieża widokowa w Cedyni zachwyca! Atrakcja turystyczna odzyskała dawny blask
Autor: UM Cedynia

Zabytkowa wieża widokowa, która jest jednym z najciekawszych punktów widokowych w tej części regionu i z którego można podziwiać piękną panoramę rozlewisk Odry, odzyskała swój dawny blask. 120-letni zabytek zyskał też nową iluminację, dzięki której pięknie prezentuje się także po zmierzchu.

Remont 14-metrowej wieży został sfinansowany w dużej mierze ze środków unijnych. Inwestycja o wartości prawie 1,3 mln zł obejmowała remont wieży widokowej wraz z montażem iluminacji świetlnej, monitoringiem, elementami małej architektury, uporządkowaniem terenu, nadzorem inwestorskim i promocją projektu.

Wieża widokowa będzie czynna codziennie od godziny 9.00 do godziny 19.00. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Zobacz też: Szczecin: "Urzędowe" pustułki wróciły do gniazda... i mają już jajko!

Wieża zbudowana została w 1895 roku z polecenia ówczesnego burmistrza Ernesta Melchera jako pomnik dla uczczenia żołnierzy poległych podczas wojen Prus z: Danią w 1864, Austrią w 1866 oraz Francją w 1870 i 1871 roku. Zabytek wznosi się na 14 metrów, skąd roztacza się wyjątkowa panorama miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. Na jego szczyt prowadzi 60 krętych schodów. W czasie II wojny światowej, w lutym 1945 roku obiekt stanowił ważny punkt obserwacyjny. Następnie użytkowały go Wojska Ochrony Pogranicza. Po 1956 roku został odrestaurowany oraz udostępniony do zwiedzania.

Zobacz też: Tutaj ludzkie mięso przerabiano na... BIGOS! Kamienica legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" już tak nie wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE