Na pierwszy rzut oka, niewiele różni się od innych wiat przystankowych. Ma przeszklone ściany, dach i miejsce na reklamy. Jednak dopiero gdy przyjrzymy się z bliska zadaszeniu, możemy zobaczyć różnicę. Na całej powierzchni dachu wiaty przystankowej znajduje się prawdziwy mini-ogród.
Zielony dach nie tylko rozwiązanie poprawiające estetykę w mieście, ale jednocześnie bardzo przyjazne dla środowiska. Magazynuje on wodę deszczową, zmniejsza zapylenie powietrza, które w centrum miasta jest sporym problemem, w upalne dni obniża temperaturę, pochłania dwutlenek węgla. Jest także azylem dla owadów i przyjaznym miejscem dla ptaków.
Co jest również bardzo istotne, mata rozchodnikowa pokrywająca dach wiaty, jest wręcz samowystarczalna. Nie wymaga pielęgnacji, podlewania, jest również odporna na różne warunki atmosferyczne.
Wiatę na przystanku autobusowym na Turzynie ustawiła firma AMS. Jest to pierwsza taka wiata w Szczecinie. Podobne rozwiązania stosowane są m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Poznaniu.
"Meble miejskie są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców i z filozofią nature based solution – rozwiązań inspirowanych naturą, opłacalnych, dostarczających równocześnie korzyści natury ekologicznej, ekonomicznej i społecznej, a także wspierających adaptację do zmian klimatu"
- informują przedstawiciele firmy.
Czytaj też: Wyjątkowe dzieło w centrum Szczecina upamiętnia twórczość Stanisława Lema [ZDJĘCIA, WIDEO]