Zielony przystanek na Turzynie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Zielony przystanek na Turzynie

Szczecin: Ekologia na przystanku. Na Turzynie stanęła wyjątkowa wiata

2021-11-05 9:10

Magazynuje deszczówkę, pochłania dwutlenek węgla, zmniejsza zapylenie powietrza, obniża temperaturę w upalne dni, a przy okazji daje schronienie oczekującym na przystanku pasażerom. Na Turzynie stanęła pierwsza ekologiczna wiata przystankowa w Szczecinie.

Na pierwszy rzut oka, niewiele różni się od innych wiat przystankowych. Ma przeszklone ściany, dach i miejsce na reklamy. Jednak dopiero gdy przyjrzymy się z bliska zadaszeniu, możemy zobaczyć różnicę. Na całej powierzchni dachu wiaty przystankowej znajduje się prawdziwy mini-ogród.

Zielony dach nie tylko rozwiązanie poprawiające estetykę w mieście, ale jednocześnie bardzo przyjazne dla środowiska. Magazynuje on wodę deszczową, zmniejsza zapylenie powietrza, które w centrum miasta jest sporym problemem, w upalne dni obniża temperaturę, pochłania dwutlenek węgla. Jest także azylem dla owadów i przyjaznym miejscem dla ptaków.

Co jest również bardzo istotne, mata rozchodnikowa pokrywająca dach wiaty, jest wręcz samowystarczalna. Nie wymaga pielęgnacji, podlewania, jest również odporna na różne warunki atmosferyczne.

Czytaj też: Zwiedziła całą Polskę, teraz można zobaczyć ją w Szczecinie. Wielka huśtawka stanęła na placu Orła Białego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wiatę na przystanku autobusowym na Turzynie ustawiła firma AMS. Jest to pierwsza taka wiata w Szczecinie. Podobne rozwiązania stosowane są m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Poznaniu.

"Meble miejskie są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców i z filozofią nature based solution – rozwiązań inspirowanych naturą, opłacalnych, dostarczających równocześnie korzyści natury ekologicznej, ekonomicznej i społecznej, a także wspierających adaptację do zmian klimatu"

- informują przedstawiciele firmy.

Czytaj też: Wyjątkowe dzieło w centrum Szczecina upamiętnia twórczość Stanisława Lema [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy Szczecin jest zielonym miastem?
Gigantyczna huśtawka na dźwigozaurach wróciła do Szczecina
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany