Jak informują nasi czytelnicy, dodzwonienie się pod wskazane numery telefonów graniczy z cudem. Są one wciąż zajęte.
"Siedziałem przy telefonie prawie dwie godziny, próbowałem wybrać numer kilkaset razy i w końcu się poddałem" - pisze nasz czytelnik.
Rzeczywiście, wszystkie telefony są zajęte. Trzeba mieć naprawdę dużo szczęścia, żeby trafić na wolną linię.
- Zainteresowanie programem jest bardzo duże, stąd też zajęte linie telefoniczne - potwierdza Natalia Cistowska, rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. - Pracujemy całym możliwym składem, jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że linie mogą być zajęte.
Badania odbywają się w pięciu placówkach w województwie. Rejestracja odbywa się we wskazanych godzinach. Osoby zainteresowane testami muszą więc wykazać się ogromną cierpliwością.
W ramach "Zachodniopomorskiego Programu Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-COV-2 i Choroby COViD-19" 50 tysięcy osób z Pomorza Zachodniego będzie miało możliwość przebadania się na obecność przeciwciał w kierunku SARS-COV-2. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego w wieku produkcyjnym - kobiety w wieku od 18 do 59 lat oraz mężczyźni od 18 do 64 roku życia. Decydować będzie rok urodzenia.
Program realizowany jest dwustopniowo. W pierwszym etapie pobierana jest krew, celem oznaczenia obecności przeciwciał ( tzw. wczesnych IgM oraz późnych IgG) przeciw SARS CoV-2. Badanie to umożliwi identyfikację (badanie przesiewowe) osób, które mogły mieć wcześniej kontakt z zakażonymi COVID19 a także zidentyfikowanie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpo objawowo, które mogłyby być źródłem infekcji dla innych. Drugi etap badania – czyli badanie molekularne (wymaz) obejmuje tylko te osoby, u których w pierwszym etapie wykryto przeciwciała. To pozwoli zidentyfikować osoby aktywnie zakażone (wynik dodatni), szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpo objawowo. W badaniu nie może wziąć udziału osoba, która ma objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszności czy utrata węchu lub smaku.
Wszelkie informacje na temat programu, a także szczegóły dotyczące przeprowadzania badań w poszczególnych placówkach znajdują się na stronie internetowej covid.wzp.pl. Każdy z pięciu szpitali, w których są wykonywane badania, posiada własne zasady rejestracji a także godziny wykonywania pobrań krwi. Warunkiem wzięcia udziału w badaniu jest wypełnienie ankiety.