Targowisko

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Szczecin: Drobni handlarze się ucieszą. Miasto likwiduje opłatę targową

2020-10-21 7:36

Ta informacja z pewnością ucieszy drobnych przedsiębiorców, którzy handlują na targowiskach, jarmarkach lub bazarach. Miasto całkowicie zrezygnuje z pobierania opłaty targowej.

Z powodu epidemii koronawirusa opłata nie jest pobierana już od kwietnia. To miało być czasowe rozwiązanie, jednak radni zdecydowali o całkowitym zniesieniu opłaty targowej. Ma to przyczynić się do obniżenia i tak już niemałych kosztów działalności lokalnych kupców. O likwidację opłaty wnioskowali sami przedsiębiorcy.

- Za zniesieniem opłaty targowej przemawia również aktualna sytuacja epidemiczna i potrzeba wsparcia podmiotów prowadzących działalność handlową, z których wiele zmaga się z ekonomicznymi skutkami pandemii - mówi Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - Należy również podkreślić, że na przestrzeni ostatnich lat wpływy z opłaty targowej systematycznie spadały, przy jednoczesnym wzroście kosztów związanych z jej pobieraniem.

W ubiegłym roku realny dochód GMS z tytułu tej opłaty wyniósł 127 263,80 zł (w 2016 r. było to 148 067,04 zł), co oznacza, że obecnie opłata targowa ma marginalny udział w budżecie miasta.

Opłata targowa w Szczecinie zostanie zniesiona z początkiem 2021 roku. Podobne rozwiązania wprowadzono już w kilku innych dużych miastach.

Starszy kierowca pomylił pasy ruchu w Poznaniu