Petardy

i

Autor: pedrofigureras / CC0 / pixabay.com

Szczecin: Czy można odpalać fajerwerki w noc sylwestrową?

2020-12-29 9:35

Przed nami wyjątkowa noc sylwestrowa. Z powodu pandemii koronawirusa i obowiązującej od 28 grudnia narodowej kwarantanny, w całym kraju obowiązują obostrzenia, które uniemożliwią nam powitanie nowego roku w taki sposób, jaki znamy z lat ubiegłych.

W związku z ograniczeniami, pojawia się wiele wątpliwości dotyczących nocy sylwestrowej 2020/2021. Wśród nich są również pytania o fajerwerki i możliwość ich użycia. Od godziny 19:00 31 grudnia do godz. 6:00 1 stycznia ma obowiązywać zakaz przemieszczania się, który budzi spore kontrowersje i jest interpretowany na różne sposoby i kwestionowany przez prawników. Raz mówi się o "godzinie policyjnej", a za chwilę o "apelu o rozwagę". Może być więc tak, że w tym czasie osoby przebywające poza miejscem zamieszkania, znajdą się "na celowniku" policji i posypią się mandaty... albo pouczenia. Decyzja ma bowiem należeć do policjantów.

Czy można zatem używać środków pirotechnicznych w noc sylwestrową? Na pewno będzie to możliwe na terenach prywatnych, gdzie taka możliwość istnieje przez cały rok. Oznacza to, że bez żadnych konsekwencji będzie można odpalić fajerwerki w przydomowym ogródku.

Zobacz też: PRZERAŻAJĄCE statystyki zgonów w Zachodniopomorskiem. Ludzie MASOWO umierają!

Inaczej wygląda sytuacja w przestrzeni publicznej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, fajerwerki można odpalać zarówno 31 grudnia jak i 1 stycznia. Biorąc jednak pod uwagę ograniczenia w przemieszczaniu się, które w zależności od interpretacji są "zakazem" lub "apelem", warto być ostrożnym i nie narażać się na interwencję policji. Lepiej więc odpuścić sobie strzelanie o północy na ulicach lub placach w czwartek po godz. 19:00, gdyż przepisy w tej kwestii są bardzo niejasne.

Jedno jest pewne. W żadnym wypadku nie można używać fajerwerków w mieszkaniu, na balkonie lub tarasie. Jest to nie tylko bardzo niebezpieczne, ale także jest to złamanie przepisów przeciwpożarowych, za które grożą poważne konsekwencje.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Niezależnie od tego, gdzie będziemy odpalać fajerwerki - w przydomowym ogródku czy na trawniku przed blokiem, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa:

  • zanim odpalisz petardę zawsze zapoznaj się najpierw z instrukcją obsługi,
  • bezwzględnie zachowaj wszelkich środków ostrożności,
  • nigdy nie celuj w ludzi, zwierzęta, budynki czy przedmioty,
  • używaj petard wyłącznie w miejscach, w których ich użycie nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia i nie spowoduje pożaru,
  • nie trzymaj petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych w dłoniach, zwłaszcza po odpaleniu,
  • nie używaj petard, fajerwerków pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
  • nigdy nie używaj fajerwerków ani petard w pomieszczeniach zamkniętych,
  • nie odpalaj petar i fajerwerków z okien, tarasów ani balkonów,
  • po nieudanej próbie odpalenia petardy itp. – nigdy nie zapalaj jej po raz drugi!
Sonda
Czy w Sylwestra planujesz odpalać fajerwerki?
Express Biedrzyckiej - Najlepsze momenty. Bajlando i choroba prezydenta, obraza prezesa i śmiercionośne protesty
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany