Szczecin: Coraz mniej dawnego wieżowca TVP. Znikają okna i stara elewacja [ZDJĘCIA]

Przebudowa dawnego wieżowca TVP - kwiecień 2021
Autor: Grzegorz Kluczyński

Najstarszy szczeciński "drapacz chmur" zmienia swoje oblicze. Zbudowany ponad 40 lat temu 18-kondygnacyjny wieżowiec u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Niedziałkowskiego, który do niedawna należał do Telewizji Polskiej, zostanie gruntownie przebudowany i stanie się luksusowym "zielonym" apartamentowcem. Obecnie trwają prace rozbiórkowe. Kilka tygodni temu w stertę gruzu obrócił się m.in. piętrowy "cokół" budynku, od kilku dni prace toczą się przy elewacji wieży. Znikają m.in. okna. Wkrótce pozostanie z niej jedynie żelbetowy szkielet.

Charakterystyczny 65-metrowy wieżowiec został oddany do użytku na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Był to wówczas najwyższy budynek w mieście. Dopiero ponad dekadę później ustąpił miejsca wyższemu "Pazimowi". Przez wiele lat mieściły się w nim redakcje Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, jednak z biegiem lat okazało się, że nie spełnia on wymaganych oczekiwań, a dziennikarze przenieśli się do sąsiednich budynków.

Zobacz też: Dzięki niej Szczecin był znany na całym świecie. 40 lat temu spłonęła legendarna "Kaskada" [ZDJĘCIA]

W wieżowcu przy ul. Niedziałkowskiego ulokowały się różne firmy. Okazało się jednak, że budynek nie spełnia już obowiązujących norm bezpieczeństwa, co sprawiło, że ostatecznie został on wyłączony z użytku. Przez kilka kolejnych lat budynek stał pusty. Próbowano sprzedać nieruchomość - bezskutecznie. W końcu znalazł się nabywca, który kupił nieruchomość za 3,5 mln zł i postanowił gruntownie przebudować niefunkcjonalny biurowiec, by stworzyć w nim apartamentowiec.

W budynku od kilku miesięcy toczą się zaawansowane prace rozbiórkowe - zarówno we wnętrzach, gdzie usuwane jest wyposażenie, jak i na zewnątrz, gdzie demontowane są elementy elewacji. Z każdym dniem ubywa okien - zostały już zdemontowane na większości kondygnacji. Przyziemie od strony ul. Niedziałkowskiego, gdzie znajdowało się główne wejście do budynku, zostało już całkowicie zburzone. W jego miejscu powstanie zupełnie nowa część, w której znajdą się m.in. lokale usługowe.

Docelowo wieżowiec zupełnie zmieni swoje oblicze i przeznaczenie. Po modernizacji przybędzie mu 7 metrów. Powstanie w nim około 100 apartamentów z zielonymi tarasami. W dolnej części będą mieściły się biura i sklepy i lokale usługowe. Budynek będzie wyposażony w całodobową recepcję, monitoring, klimatyzację i instalację światłowodową. Obok zmodernizowanego budynku, od strony ul. Felczaka powstanie także nowy, siedmiokondygnacyjny garaż.

Odmieniony wieżowiec będzie nosił nazwę "Sky Garden". Według zapowiedzi inwestora, budowa powinna zakończyć się w 2022 roku.

Zobacz też: Praca w Szczecinie. Jest zatrudnienie dla ponad stu programistów

Elewacja Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie budzi emocje. To jednak nie ostateczny efekt
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE