Przebudowa dawnego wieżowca TVP - kwiecień 2021

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Szczecin: Coraz mniej dawnego wieżowca TVP. Znikają okna i stara elewacja [ZDJĘCIA]

2021-04-28 9:14

Najstarszy szczeciński "drapacz chmur" zmienia swoje oblicze. Zbudowany ponad 40 lat temu 18-kondygnacyjny wieżowiec u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Niedziałkowskiego, który do niedawna należał do Telewizji Polskiej, zostanie gruntownie przebudowany i stanie się luksusowym "zielonym" apartamentowcem. Obecnie trwają prace rozbiórkowe. Kilka tygodni temu w stertę gruzu obrócił się m.in. piętrowy "cokół" budynku, od kilku dni prace toczą się przy elewacji wieży. Znikają m.in. okna. Wkrótce pozostanie z niej jedynie żelbetowy szkielet.

Charakterystyczny 65-metrowy wieżowiec został oddany do użytku na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Był to wówczas najwyższy budynek w mieście. Dopiero ponad dekadę później ustąpił miejsca wyższemu "Pazimowi". Przez wiele lat mieściły się w nim redakcje Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, jednak z biegiem lat okazało się, że nie spełnia on wymaganych oczekiwań, a dziennikarze przenieśli się do sąsiednich budynków.

Zobacz też: Dzięki niej Szczecin był znany na całym świecie. 40 lat temu spłonęła legendarna "Kaskada" [ZDJĘCIA]

W wieżowcu przy ul. Niedziałkowskiego ulokowały się różne firmy. Okazało się jednak, że budynek nie spełnia już obowiązujących norm bezpieczeństwa, co sprawiło, że ostatecznie został on wyłączony z użytku. Przez kilka kolejnych lat budynek stał pusty. Próbowano sprzedać nieruchomość - bezskutecznie. W końcu znalazł się nabywca, który kupił nieruchomość za 3,5 mln zł i postanowił gruntownie przebudować niefunkcjonalny biurowiec, by stworzyć w nim apartamentowiec.

W budynku od kilku miesięcy toczą się zaawansowane prace rozbiórkowe - zarówno we wnętrzach, gdzie usuwane jest wyposażenie, jak i na zewnątrz, gdzie demontowane są elementy elewacji. Z każdym dniem ubywa okien - zostały już zdemontowane na większości kondygnacji. Przyziemie od strony ul. Niedziałkowskiego, gdzie znajdowało się główne wejście do budynku, zostało już całkowicie zburzone. W jego miejscu powstanie zupełnie nowa część, w której znajdą się m.in. lokale usługowe.

Docelowo wieżowiec zupełnie zmieni swoje oblicze i przeznaczenie. Po modernizacji przybędzie mu 7 metrów. Powstanie w nim około 100 apartamentów z zielonymi tarasami. W dolnej części będą mieściły się biura i sklepy i lokale usługowe. Budynek będzie wyposażony w całodobową recepcję, monitoring, klimatyzację i instalację światłowodową. Obok zmodernizowanego budynku, od strony ul. Felczaka powstanie także nowy, siedmiokondygnacyjny garaż.

Odmieniony wieżowiec będzie nosił nazwę "Sky Garden". Według zapowiedzi inwestora, budowa powinna zakończyć się w 2022 roku.

Zobacz też: Praca w Szczecinie. Jest zatrudnienie dla ponad stu programistów

Elewacja Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie budzi emocje. To jednak nie ostateczny efekt
Nasi Partnerzy polecają