Szczecin: Aleja Jana Pawła II od pół roku w remoncie. Co się zmieniło? [ZDJĘCIA]

2020-11-30 9:52

Mija pół roku od rozpoczęcia gruntownej przebudowy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic w centrum Szczecina. Na alei Jana Pawła II widać już zaawansowany postęp prac.

Remont rozpoczął się w czerwcu. Obecnie prace toczą się na jezdni prowadzącej w kierunku urzędu miasta. Dotychczas wykonano rozbiórki istniejącej nawierzchni jezdni i pasa rozdziału. Gotowe są wpusty uliczne wraz z włączeniami oraz korytowanie pasa jezdni i stabilizacji z wbudowaniem podbudowy niezwiązanej.

- Najbardziej zaawansowane prace widoczne są na odcinku pomiędzy placem Grunwaldzkim a ulicą Mazurską - mówi Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. - Tam postawione są już krawężniki kamienne w jezdni, wykonano koryto w pasie rozdziału wraz z stabilizacją pod przyszła drogę rowerową. Prowadzone są prace przy profilowaniu podbudowy niezwiązanej.

Co się zmieni na al. Jana Pawła II?

Na alei Jana Pawła II przewiduje się wykonanie nowej konstrukcji jezdni z kostki kamiennej oraz ciągów pieszych z dużych płyt granitowych i asfaltowej ścieżki rowerowej. Skrzyżowania także zostaną wykonane z kostki kamiennej, ale koloru kontrastowego w stosunku do kostki ułożonej na odcinkach pomiędzy skrzyżowaniami. Parkowanie równoległe możliwe będzie po jednej stronie pasów postojowych. W miejscach narażonych na nieprzepisowe parkowanie pojazdów wykonane zostaną słupki zabezpieczające. Ścieżka rowerowa, tak jak w stanie istniejącym, zaprojektowana została w pasie rozdziału pomiędzy jezdniami. Po przebudowie pojawią się stojaki rowerowe, ławki, nowe kosze na śmieci oraz nowe nasadzenia krzewów.

Przebudowa al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Felczaka do pl. Grunwaldzkiego obejmie w szczególności:

  • przebudowę jezdni,
  • przebudowę chodników,
  • przebudowę sygnalizacji świetlnej,
  • przebudowę kolidującego uzbrojenia,
  • wprowadzenie stałej organizacji ruchu,
  • wykonanie elementów małej architektury i zieleni,
  • przebudowę sieci wodociągowej,
  • bezwykopową renowację przyłączy kanalizacyjnych.

Koszt inwestycji to prawie 24 miliony złotych. Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę października 2021 r.

Sonda
Często stoisz w korkach?
Przyroda oszalała! W listopadzie w Szczecinie kwitną drzewa