Do sytuacji odniósł się Morski Instytut Rybacki - PIB, który za pośrednictwem portalu iswinoujscie.pl tłumaczy, że obecnie nie prowadzi żadnych badań w Basenie Północnym, jednak zjawisko zaobserwowane w Świnoujściu nie jest związane z tarłem.
"Trudno też wytłumaczyć obserwowane zjawisko obecnością większych drapieżników żerujących na okoniu" - informuje Morski Instytut Rybacki - PIB.
Pojawiło się również podejrzenie, że przyczyną dziwnego zachowania ryb może być działanie słabego ładunku elektrycznego.
"Obserwowane zachowanie okoni najbardziej przypomina ryby poddane działaniu słabego ładunku elektrycznego – pada kolejna teza. – Struktura budowy mięśni ryb powoduje, że pole elektryczne pomiędzy anodą i katodą skutkuje „pracą” mięśni ryb w kierunku anody. Ryba broni się przed wzdłużnym działaniem pola elektrycznego schodząc to w górę to w dół, ale ilekroć się spoziomuje, to wędruje w kierunku anody" - tłumaczy Morski Instytut Rybacki - PIB na łamach portalu iswinoujscie.pl.
Skąd obecność prądu elektrycznego w wodzie? Wśród mieszkańców Świnoujścia pojawia się wiele podejrzeń - wśród nich te pod adresem kłusowników.