Superksiężyc w Szczecinie

i

Autor: ESKA INFO Szczecin Superksiężyc w Szczecinie

Niebiesko-krwawy superksiężyc rozświetli niebo nad Szczecinem

2018-01-30 11:42

Będzie większy niż zazwyczaj o około 14 procent. Będzie także dużo jaśniejszy. Już w środę na szczecińskim niebie będzie można podziwiać niesamowite zjawisko superksiężyca. To będzie wyjątkowe, bo pierwsze takie od ponad 150 lat!

Czym jest superksiężyc?

To zjawisko, podczas którego Księżyc znajduje się w perygeum, czyli punkcie orbity będącym najbliżej Ziemi, a ponadto występuje pełnia. Tarcza księżyca jest wówczas dużo większa i zdecydowanie jaśniejsza.

Dlaczego "niebiesko-krwawy"?

Księżyc będzie znajdował się pozycji całkowitego zaćmienia i będzie świecił za pomocą światła odbitego od ziemskiej atmosfery. Sprawi to, że przybierze on czerwoną , czyli "krwawą" barwę. Chociaż to zjawisko będzie najbardziej widoczne dla mieszkańców południowej półkuli, będzie można obserwować je także - chociaż w mniejszej skali - w Polsce.

"Super Blue Blood Moon" to niezwykle rzadkie zjawisko. Ostatnio można było je podziwiać 31 marca 1866 roku, czyli... 152 lata temu!

Przeczytaj również: Słynny "Gumiś" powrócił nad jeziorko Słoneczne! Przyłapano go na "porannym taplanku"!

Kiedy zobaczymy superksiężyc w Szczecinie?

Pełnię Księżyca będziemy mogli podziwiać w nocy z 31 stycznia na 1 lutego. Całkowite zaćmienie wystąpi jednak już w środę po południu. Maksimum zaćmienia zapowiadane jest na godzinę 14.31.

To już druga w tym roku okazja, by zobaczyć to zjawisko. Ostatnio mogliśmy je podziwiać pierwszego dnia nowego roku, jednak nie w takiej wyjątkowej postaci, w jakiej będziemy mogli je zobaczyć w najbliższych dniach.

Jak obserwować superksiężyc?

Do obserwacji superksiężyca nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Najważniejsze, by niebo nie było zachmurzone. Dla lepszego efektu warto wybrać się za miasto, z dala od zabudowań i źródeł światła, które powodują na niebie tzw. "zanieczyszczenie świetlne". W okolicach Szczecina dobrymi miejscami do obserwacji nocnych zjawisk są okolice na zachód i północ od miasta oraz tereny wokół Zalewu Szczecińskiego.

Przeczytaj również: Policja poszukuje kościelnego wandala. Rozpoznajecie tego mężczyznę?