Filharmonia zaświeci się na różowo

i

Autor: ESKA INFO Szczecin Filharmonia zaświeci się na różowo

Takiej Filharmonii jeszcze nie widzieliście! Najpiękniejszy gmach w Szczecinie zaświeci się... na różowo!

2018-01-24 20:10

To nie żart! Już w najbliższą niedzielę, po zachodzie słońca, gmach szczecińskiej Filharmonii zaświeci się na różowo - zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na problem profilaktyki raka szyjki macicy. Tym sposobem Szczecin włączy się w akcję Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy organizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Na co dzień Filharmonia świeci się na biało. W wyjątkowych okolicznościach iluminacja przybiera barwy Szczecina: biało-zielono-niebieskie lub biało-czerwone kolory narodowe. Tym razem będzie zupełnie inaczej. Ale to dopiero początek.

Przeczytaj również: Słynny "Gumiś" powrócił nad jeziorko Słoneczne! Przyłapano go na "porannym taplanku"!

– Planujemy rozszerzyć możliwości iluminacji. W tym celu rozpoczęliśmy rozmowy z firmą Osram mówi Ewa Porada-Spieszny, zastępca dyrektora Filharmonii. - Pierwsze testy nowych rozwiązań przeprowadzimy już w najbliższą w niedzielę. Połączymy je ze szczytną ideą, włączyliśmy się w akcję Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy i zaświecimy się na różowo, w kolorach akcji. Co ciekawe różowy kolor widzieć będą nie tylko osoby na zewnątrz. Hol Filharmonii także będzie świecił na różowo.

Różowe usta, różowa Filharmonia

Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy przypada na dni 22-28 stycznia. W całej Europie odbędą się liczne akcje edukacyjne, które promują wiedzę na temat raka szyjki macicy. Jedną z inicjatyw związanych z Tygodniem Profilaktyki Raki Szyjki Macicy jest Pink Lips Project – wydarzenie organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Przeczytaj również: Szczecinianki, będą malować usta na różowo. W szczytnym celu

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce ponad 3 tys. pacjentek rocznie słyszy taką diagnozę. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy (w fazie przedinwazyjnej) daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, jako że choroba rozwija się często bezobjawowo, to wśród wielu pacjentek wykrywana jest w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia. Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej i podjęcie skutecznej terapii.

Więcej informacji można znaleźć na stronie akcji www.zwrotnikraka.pl.

Przeczytaj również: Sensacyjne odkrycie w Zachodniopomorskiem. Na dnie jeziora spoczywa radziecki odrzutowiec!