Studentka ZUT w Szczecinie wśród Polek XXI wieku

i

Autor: Facebook / Centrum Badań Kosmicznych PAN / Space Research Centre PAS Studentka ZUT w Szczecinie wśród Polek XXI wieku

Studentka ZUT w Szczecinie wśród Polek XXI wieku. "Znalezienie się w tak imponującym gronie to zaszczyt"

2022-06-08 9:13

Nikola Bukowiecka, studentka czwartego roku automatyki i robotyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, znalazła się w zaszczytnym gronie laureatek konkursu "Polka XXI wieku". Szczecińska studentka otrzymała wyróżnienie za opracowanie systemów wykorzystywanych w misji kosmicznej NASA. W gali, która była poświęcona obecności i roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym, technologicznym oraz kulturowym, wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który wręczył nagrody w kilku kategoriach.

Uczestniczkami spotkania były przedstawicielki biznesu, polityki, kultury, organizacji społecznych, organizacji branżowych i nauki. Konferencja była okazją do debatowania m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, edukacji, zdrowiu, demografii czy nowych technologiach.

Podczas wydarzenia wręczono nagrody dla Polek XXI wieku, które w ubiegłym roku wyróżniły się swoją działalnością. Nagrodzone panie zostały docenione w sześciu kategoriach: przedsiębiorczość, samorząd, edukacja, zdrowie, działalność społeczna, innowacje i nowe technologie. Premier Morawiecki pogratulował wszystkim laureatkom konkursu.

- Jestem absolutnie przekonany, że świat gospodarki, który w XXI wieku będzie naszym doświadczeniem będzie coraz bardziej należał do kobiet - oświadczył szef polskiego rządu.

Czytaj też: Po ulicach Szczecina biegał... kucyk! Policjantka ruszyła w pościg

Laureatką kategorii innowacje i nowe technologie została Kamila Hankiewicz, która stworzyła Untrite Al. Platform. To platforma oparta na sztucznej inteligencji.

Nikola Bukowiecka, szczecińska studentka, w ramach tej samej kategorii została wyróżniona za opracowanie systemów wykorzystywanych w misji kosmicznej NASA. Bukowiecka należy do Zespołu Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

- To ogromna radość, że otrzymałam nagrodę za swoją pracę nad systemami do mapowania nieba w ramach projektu GLOWS realizowanego w Centrum Badań Kosmicznych PAN, który jest częścią misji kosmicznej NASA IMAP oraz za pracę nad projektowaniem systemów sterowania przy polskich satelitach - powiedziała Nikola Bukowiecka. - Znalezienie się w tak imponującym gronie to zaszczyt - dodała.

Nikola Bukowiecka jest studentką czwartego roku automatyki i robotyki (semestr siódmy) na Wydziale Elektrycznym ZUT i finalistką XIII edycji Studenckiego Nobla.

Czytaj też: Ile kosztuje działka ROD w Szczecinie? Szaleństwo! Ceny jak za kawalerkę!

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.
NASA wyprodukowała tlen na Marsie | ESKA XD - Mobmania #23
Nasi Partnerzy polecają