Kultowe skarby techniki, czyli sześć samochodów, dziesiątki maszyn do szycia i pisania, oraz setki innych mniejszych eksponatów związanych z fabrykami Stoewerów można będzie oglądać od czwartku w Zajezdni Sztuki.
- To jest ta techniczna historia Szczecina, która łączy nas i naszych niemieckich przyjaciół - mówił podczas otwarcia wystawy "Stoewer – Jakość ze Szczecina" prezydent Piotr Krzystek. - Cieszymy się, że po raz pierwszy w historii cała kolekcja z Niemiec do Polski, do Szczecina, który tak naprawdę jest domem dla tych samochodów.
Wszystkie eksponaty trafiły do Szczecina już we wrześniu.
- Każdy z tych eksponatów to moje osobiste dziecko - mówi Manfried Bauer, dotychczasowy właściciel kolekcji. - Wcale nie było trudno się rozstać w momencie, kiedy uświadomiłem sobie, że jest to coś, co w Szczecinie jest mile widziane. Oczywiście jest to niemiecka marka, ale ja sam jestem szczecinianinem. Można więc powiedzieć, że Stoewery wróciły do domu.
Kolekcje Stoewera można oglądać od czwartku w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej w Szczecinie.
Polecany artykuł:
Przedsiębiorstwo Stoewer działało w Szczecinie w latach 1858-1945. Produkowano w nim maszyny do pisania, rowery, a także samochody, które były eksportowane do Australii i Ameryki Południowej. Po wojnie w Wald-Michelbach w Niemczech powstało prywatne muzeum Stoewera, które liczylo 1022 eksponaty. W 2019 roku kolekcja została kupiona przez Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.