Jest to pierwszy przypadek w historii, żeby Polacy kupowali niemieckie muzeum. Całe muzeum, działające, niezadłużone, nie będące w stanie likwidacji.
Eksponaty, których jest naprawdę dużo, wkrótce zasilą zbiory szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji.
- Stoewer wraca do domu! Nie ma lepszego miejsca na świecie, żeby eksponować tę markę. Ta kolekcja z punktu widzenia Szczecina jest bezcenna - powiedział Piotr Krzystek.
Przeczytaj również: Unia potwierdza dofinansowanie dla Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Budowa rusza już w kwietniu!
Muzeum poświęcone najsłynniejszym szczecińskim przedsiębiorcom z XIX i XX wieku – działa w Wald-Michelbach, w niemieckiej Hesji, niedaleko francuskiej granicy. W muzeum można oglądać – liczący kilkaset eksponatów – bogaty zbiór samochodów, maszyn do szycia i pisania, rowerów, dokumentów, fotografii, akcesoriów z epoki. Szczecin kupuje to muzeum. Kolekcję, którą Manfried Bauer, właściciel Muzeum Stoewera, gromadził przez dziesięciolecia będzie można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.
- To nowe otwarcie i nowe możliwości dla Zajezdni Sztuki, bo z rąk prywatnych kolekcja trafi do publicznego muzeum i tym samym zostanie z nami już na zawsze – podsumował Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.
Do szczecińskiego muzeum trafi 7 samochodów, 8 rowerów (jeden, to właściwie motorower), 34 maszyny do pisania, 54 maszyny do szycia i kilkaset drobniejszych eksponatów. Kolekcja przyjedzie do Szczecina latem, a eksponaty można będzie oglądać w Zajezdni Sztuki prawdopodobnie pod koniec 2019 r.
Wartość całej kolekcji rzeczoznawcy oszacowali na: 3 280 755 zł.