Umowa podpisana

"Stary" Szczeciński Dom Sportu wkrótce przejdzie do historii. Nowy basen i hala sportowa za trzy lata

2023-05-10 11:08

W miejscu zniszczonego wskutek katastrofy budowlanej basenu powstanie zupełnie nowy. Będzie też nowa hala sportowa, która zastąpi niefunkcjonalny i mocno wysłużony obiekt. Szczeciński Dom Sportu zostanie niemal zbudowany od nowa. Zachowane zostaną jednak najbardziej wartościowe elementy, czyli hol wejściowy i zdobiące go mozaiki. We wtorek miasto podpisało umowę z wykonawcą inwestycji. Nowy SDS ma być gotowy za trzy lata.

1 listopada 2021 roku zawaliła się część zewnętrznej ściany budynku, w którym mieści się 50-metrowy basen. Miasto zdecydowało, że wysłużony obiekt nie będzie remontowany, lecz zostanie zburzony i zbudowany niemal od podstaw. Przebudowa czeka również znajdującą się obok halę sportową SDS, która również nie spełnia już obowiązujących norm.

We wtorek, 9 maja, w starej hali sportowej Szczecińskiego Domu Sportu podpisana została umowa na wykonanie inwestycji. W wydarzeniu wzięli udział prezydent Szczecina Piotr Krzystek, Mariusz Hurylski Dyrektor Oddziału Północ Budimex S.A. oraz Radosław Tumielewicz Prezes Zarządu spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

- W ramach inwestycji powstanie nowy basen oraz większa hala sportowa - tłumaczy Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. - Zgodnie z przygotowanym Programem Funkcjonalno-Użytkowym wybudowany zostanie basen 30 m, z lokalnym przegłębieniem a także m.in.: pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn.

Z kolei hala sportowa ma zostać dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca, co pozwoli organizację nie tylko rozgrywek sportowych, ale także koncertów.W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne. Obiekt zostanie wyposażony ponadto w trybuny dla widowni. Przebudowie ulegnie również mały basen z brodzikiem. W nową zabudowę wkomponowane zostaną elementy po starym obiekcie. To część holu wejściowego i mozaiki. Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W obiekcie zainstalowana zostanie technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75% wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie nadto wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

Inwestycja realizowana będzie w formule zaprojektuj i wybuduj. Prace mają zakończyć się za 3 lata.

Koszt budowy nowego Szczecińskiego Domu Sportu to prawie 109 milionów złotych. Inwestycja jest objęta dofinansowaniem w wysokości 65 mln zł, które pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych.

Sonda
Czy w Szczecinie powinno powstać więcej basenów pływackich?
Katastrofa budowlana w Szczecińskim Domu Sportu. Runął fragment budynku pływalni