STARLINKI NAD POLSKĄ W STYCZNIU. Gdzie i kiedy oglądać Starlinki w województwie dolnośląskim?

i

Autor: Free-Photos / CC0 / pixabay.com STARLINKI NAD POLSKĄ W STYCZNIU. Gdzie i kiedy oglądać Starlinki w województwie dolnośląskim?

Starlinki znów przelatują nad Polską! Jak obserwować "kosmiczny pociąg"?

2021-02-05 9:10

Satelity Starlink, chociaż są obecne na niebie od wielu miesięcy, wciąż budzą ogromne zainteresowanie. W piątek, 5 lutego, we wczesnych godzinach porannych, znów można było zobaczyć "kosmiczny pociąg". Jeśli go przegapiliście - nic straconego! W najbliższym czasie będzie jeszcze kilka okazji, by zobaczyć to ciekawe zjawisko na nocnym niebie.

Spis treści

  1. Kiedy obserwować Starlinki?
  2. Jak obserwować Starlinki?
  3. Czym są satelity Starlink?

Kiedy obserwować Starlinki?

Wszystko za sprawą kolejnego startu paczki satelitów Starlink, który miał miejsce w czwartek rano. Dzięki temu, już w piątkowy poranek można było podziwiać nad Polską. Jak informuje portal nocneniebo.pl, po raz pierwszy można było zobaczyć je około godz. 4:00 i 6:00, jednak będą one widoczne na porannym niebie jeszcze w najbliższych dniach.

To jednak nie koniec atrakcji związanych ze Starlinkami. W piątek, 5 lutego, planowany jest start kolejnej paczki Starlinków. Ich planowana trajektoria przelotów również będzie sprzyjać ich obserwacji z terytorium Polski. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, Starlinki będą widoczne na niebie w południowej części kraju już w sobotę, po godz. 5:00, natomiast w centralnej i północnej Polsce będzie można je podziwiać w kolejnych dniach.

Jak obserwować Starlinki?

Żeby obserwować satelity Starlink na niebie, nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu. Są one na tyle jasnymi obiektami, że można zauważyć je bez problemu. Będą to widoczne gołym okiem, poruszające się na tle gwiazd jasne punkty. Bardzo istotna przy obserwacji Starlinków jest jednak pogoda. Niebo musi być bezchmurne. Jeszcze lepiej, gdy znajdujemy się w miejscu pozbawionym tzw. "zanieczyszczenia świetlnego", czyli z dala od dużych źródeł sztucznego światła, np. na terenach położonych za miastem.

Zobacz też: Dżessika i Brajan są już PASSÉ? Sprawdź, jakie imiona były najpopularniejsze w 2020 roku na Pomorzu Zachodnim!

Tajemnicze punkty świetlne to sztuczne satelity Starlink, które wysyłane są na orbitę przez firmę SpaceX należącą do Elona Muska. Obecnie jest ich kilkaset. Niewykluczone, że z biegiem czasu staną się one powszechnym zjawiskiem na niebie, gdyż firma planuje wysłać ich w kosmos aż 12 tysięcy.

Rozwiąż QUIZ: Buhaj czy klempa? Czy potrafisz prawidłowo określić płeć zwierząt?

Pełnia Truskawkowego Księżyca