Przebudowa Domu Kultury Słowianin - kwiecień 2022

i

Autor: Grzegorz Kluczyński, Szczecińskie Inwestycje Miejskie Przebudowa Domu Kultury "Słowianin" - kwiecień 2022

"Słowianin" będzie wyższy o ponad metr. Przebudowa legendarnego szczecińskiego domu kultury idzie pełną parą [ZDJĘCIA]

2022-04-21 11:41

Zmieni się dosłownie wszystko. Ostatnia kondygnacja budynku, w którym mieści się Dom Kultury "Słowianin" już wkrótce ma być gotowa. Jednocześnie trwają prace przy renowacji elewacji charakterystycznego budynku z czerwonej cegły.

Prowadzone są ostanie prace zmierzające do zakończenia przebudowy ostatniej kondygnacji budynku przy ul. Korzeniowskiego.

- Nowe zadaszenie budynku będzie wyższe od poprzedniego o ponad metr - mówi Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. - Wykonawca prowadzi aktualnie ostatnie roboty, których celem jest wykonanie nowej konstrukcji ostatniej kondygnacji budynku. Konstrukcja ścian zewnętrznych oraz stropodachu w całości wykonana jest w technologii żelbetowej. Prowadzony jest również montaż nowej stolarki okiennej na ostatniej kondygnacji.

Czytaj też: Do dwóch razy sztuka? Jest nowy termin premiery iluminacji Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Zakończono również wymianę konstrukcji jednej z trzech głównych klatek schodowych, dostosowując ją do wymagań przeciwpożarowych i ewakuacyjnych. Podobnym pracom poddane są pozostałe dwie klatki schodowe.

Rozpoczęto też wykonywanie fasady nowej kondygnacji budynku w technologii fasady wentylowanej z płyt włókno-cementowych.

- Jednocześnie trwa renowacja elewacji całego budynku, która wykonana jest z cegły ceramicznej. To skrupulatne i czasochłonne roboty - podkreśla Piotr Zieliński. - W pierwszej kolejności powierzchnia jest czyszczona laserowo. Następnie wymieniane są spoiny między cegłami i parapety zewnętrzne - w tym przypadku są to parapety łupkowe. W dalszym etapie prac naprawiane są spękania w murze elewacji i na koniec wykonywana jest naprawa i ewentualne odtworzenie elementów dekoracyjnych.

Rozwiąż QUIZ: "Poniemieckie" czy współczesne? Czy wiesz, kiedy powstały te budynki w Szczecinie?

Przebudowa "Słowianina" - co się zmieni?

Inwestycja obejmuje kompleksową realizację robót budowlanych na budynku przy ul. Korzeniowskiego 7, w którym mieści się Dom Kultury "Słowianin". W zakres prac wchodzi m.in: przebudowa i nadbudowa III kondygnacji, która przeznaczona jest na działalność Domu Kultury „Słowianin”; przebudowa wszystkich klatek schodowych; wymiana istniejącej konstrukcji dachu; prace instalacyjne; wykonanie elewacji budynku w oparciu o program prac konserwatorskich. Po przebudowie obiekt będzie miał nowy, bardziej funkcjonalny układ pomieszczeń dostosowany do obowiązujących norm.

Koszt inwestycji to prawie 14 milionów złotych. Prace powinny zakończyć się jeszcze w 2022 roku.

Czytaj też: Z Wieży Baresela można było podziwiać cały Szczecin. Pozostał po niej kawałek podłogi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Chodziłeś do "Słowianina"?
Można było podziwiać z niej cały Szczecin. Z okazałej wieży pozostał tylko kawałek podłogi
Nasi Partnerzy polecają