Skończą się korki w Przecławiu i Warzymicach? Obwodnica coraz bliżej realizacji

2018-03-09 19:04 Grzegorz Kluczyński
Obwodnica Przecławia i Warzymic zacznie się na Rondzie Hakena
Autor: Google Earth Obwodnica Przecławia i Warzymic zacznie się na Rondzie Hakena

Wkrótce mogą się skończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Przecławia i Warzymic. Przebiegająca przez te miejscowości droga dosłownie pęka w szwach. W godzinach szczytu tworzą się tutaj spore korki. Za trzy lata ma się zakończyć budowa obwodnicy, która odciąży obecną drogę łączącą Szczecin z Kołbaskowem.

W piątek została podpisana umowa na realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu drogi krajowej nr 13, która połączy Szczecin z autostradą A6 omijając podmiejskie miejscowości. Jej początkowy fragment z nowym węzłem drogowym Szczecin Zachód w Kołbaskowie będzie jednocześnie początkiem planowanej w przyszłości Zachodniej Obwodnicy Szczecina.

Przeczytaj również: Szczecińskie galerie handlowe otworzą drzwi dla klientów - pomimo zakazu handlu. Gdzie zrobimy zakupy w niedzielę?

Inwestycję o długości 6,5 km zrealizuje firma Energopol Szczecin. Umowa na zaprojektowanie i budowę tej drogi opiewa na kwotę blisko 141 milionów złotych.

– Pierwsze 15 miesięcy realizacji kontraktu to prace projektowe i uzyskiwanie decyzji ZRID, po jej wydaniu ruszą roboty budowlane – mówi Łukasz Lendner Dyrektor GDDKiA Oddział w Szczecinie.  
Realizacja inwestycji powinna zakończyć się w drugim kwartale 2021 roku.

Obwodnica Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 będzie dwujezdniową drogą klasy GP, czyli drogą główną ruchu przyspieszonego. Trasa ta wyprowadzi ruch w relacji Szczecin - autostrada A6 z Przecławia i Warzymic.

Obwodnica Przecławia i Warzymic
Autor: GDDKiA w Szczecinie Obwodnica Przecławia i Warzymic

Droga rozpocznie się od ronda Hermana Hakena, na którym powstanie nowy wylot w kierunku południowym. Trasa będzie przebiegać w kierunku południowo-zachodnim około kilometr od istniejącego przebiegu DK13. Na południe od Przecławia obwodnica wejdzie w obecny przebieg DK13, by następnie w rejonie Smętowic skręcić w kierunku południowym - do autostrady A6.

W ramach inwestycji powstaną dwa węzły drogowe - węzeł Przecław na drodze Przecław - Ustowo i węzeł drogowy Szczecin Zachód na połączeniu z autostradą A6, który będzie węzłem typu koniczyna z jezdniami zbiorczo-rozprowadzającymi w ciągu autostrady.

W chwili oddania do użytku nowego węzła zostanie zamknięty obecnie funkcjonującego węzeł, który powstał w latach 30. ubiegłego wieku i obecnie nie spełnia wymaganych parametrów.

Przeczytaj również: Zareagował w porę i uratował życie kobiecie. Z tego policjanta trzeba brać przykład!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE