Zamknięte kąpieliska

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Zamknięte kąpieliska

Sinice w Zachodniopomorskiem

Sinice atakują! Już trzy kąpieliska w Zachodniopomorskiem zamknięte

2022-07-20 12:00

Już nie jedno, a trzy kąpieliska w województwie zachodniopomorskim zostały zamknięte z powodu zakwitu sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje w Stepnicy i Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim oraz na kąpielisku Plaża nad jeziorem Zamkowym w Wałczu.

We wtorek, 19 lipca informowaliśmy o wprowadzeniu zakazu kąpieli na kąpielisku w Stepnicy. W środę zdecydowano o zamknięciu znajdującego się na drugim brzegu Zalewu Szczecińskiego kąpieliska w Trzebieży. Nieczynna jest również plaża w Wałczu. We wszystkich miejscach powodem zamknięcia kąpielisk jest wystąpienie sinic. Zakaz obowiązuje do odwołania.

- Występowaniu sinic sprzyja wysoka temperatura i niewielki wiatr, który wieje z jednego kierunku przez dłuższy czas. Dochodzi wówczas do zakwitu - informuje rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan. - Można zaobserwować gęste smugi wyglądające jak rozlana niebieskozielona farba oraz grube kożuchy piany o galaretowatej konsystencji.

Czytaj też: Koszmarny finał poszukiwań. Z jeziora Szmaragdowego w Szczecinie wyłowiono zwłoki zaginionego płetwonurka

Kąpiel w wodzie z kwitnącymi sinicami jest niebezpieczna i może powodować: wysypkę, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunkę, gorączkę a także bóle mięśni i stawów.

- W razie wystąpienia objawów, po kąpieli w wodzie z sinicami należy zgłosić się do lekarza – podkreśla Małgorzata Kapłan.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach prezentowane są w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że w środę na wszystkich pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu Zachodnim woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Czytaj też: Spędzasz urlop w Świnoujściu? Krótki wypad do Niemiec może skończyć się niespodziewanym wydatkiem! [WIDEO]

Sonda
Czy miałeś kontakt z sinicami?
Spacer ze Świnoujścia do Niemiec może dodatkowo kosztować. Musisz o tym pamiętać