Następstwem rozszczepu w zależności od zaawansowania wady mogą być mniej uciążliwe dolegliwości np. bóle, niedowłady kończyn czy paraliże. Ich skutkiem może być całkowite unieruchomienie i skazanie pacjenta na leżenie w łóżku. Chorzy i ich rodziny nie poddają się i jak twierdzą specjaliści istotną rolę w przebiegu leczenia stanowi zaawansowana rehabilitacja. Kluczowe w zapewnieniu dalszego prawidłowego jej prowadzenia są zabiegi operacyjne. U większości chorych przeprowadzane są one przez zespoły neurochirurgów w pierwszych dobach życia.
>> Rozszczep kręgosłupa: co to za choroba? Czytaj na poradnikzdrowie.pl
Mali pacjenci, aby ich rozwój był jak najbardziej prawidłowy muszą korzystać z pomocy protetyków. Specjalne ortezy zapewniają większy komfort chodzenia oraz pomagają co istotnie zachować prawidłową pozycję ciała. Bez dostosowywania ortez wraz ze wzrostem pacjenta wysiłki rehabilitantów mogą nie przynieść zamierzonych efektów i powodować kolejne już wtórne schorzenia kręgosłupa m.in. skoliozę, lordozę i kifozę.
Przeczytaj również: Ranking Liceów i Techników "Perspektywy 2019": Jak wypadły szczecińskie szkoły?
Z takim problemem boryka się mała mieszkanka Pomorza o imieniu Marcela, która na co dzień jest bardzo aktywną, uśmiechniętą trzylatką. Dzięki wysiłkom lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów postępy w jej rozwoju ruchowym są z dnia na dzień coraz bardziej efektywne. Aby postęp nie wyhamował potrzebne są Marceli i innym chorującym na tę chorobę nowe ortezy. Ze starych Marcela już wyrasta. Nowe niestety kosztują niemałe pieniądze. Dlatego liczy się każda złotówka
Dziewczynce można pomóc, przekazując 1 procent podatku. Podczas wypełniania formularza PIT, należy wpisać KRS 0000037904, a w rubryce "Informacje uzupełniające": 30146 Szurgocińska Marcela.